Zbyt duża wilgotność powietrza
Wilgotność powietrza i jej znaczenie
Wilgotność powietrza to innymi słowy mówiąc ilość znajdującej się w nim pary wodnej. Optymalna wartość to 40-60%. Zarówno niższa, jak i wyższa może mieć negatywne skutki dla komfortu życia człowieka, jego zdrowia a także stanu pomieszczeń, w których się znajduje. Może też wpłynąć na koncentrację i ogólny nastrój, dlatego niezwykle ważne jest, aby optymalny poziom został utrzymany zarówno w domu, jak i miejscu pracy. Jeśli ilość pary wodnej jest za niska z pomocą przyjść mogą specjalne nawilżacze. Wyróżnia się trzy główne typy tego urządzenia – nawilżacze ewaporacyjne, ultradźwiękowe oraz parowe. Co jednak w sytuacji przeciwnej, kiedy wilgotność jest zbyt wysoka i powietrze wymaga osuszenia? Przydatny może się okazać pochłaniacz wilgoci.
Pochłaniacz wilgoci – czy na pewno jest potrzebny?
Zanim omówimy konkretne typy dostępnych na rynku urządzeń mających za zadanie pochłaniać wilgoć, omówmy wpływ, jaki zbyt duża wilgotność ma dla naszego życia. Po pierwsze zbyt duża ilość pary wodnej w powietrzu może powodować znaczne problemy w oddychaniu, a także znacznie ograniczać możliwości fizyczne człowieka. W takich warunkach o wiele trudniej jest złapać oddech czy też „odetchnąć pełną piersią”, o wiele gorzej też znosi się wszelki wysiłek fizyczny. Wysoki poziom wilgoci sprzyja również występowaniu reumatyzmu a także pojawianiu się na domowych ścianach pleśni i grzybów, które mogą z kolei być przyczyną zachorowania na zapalenie zatok, dolegliwości natury dermatologicznej a nawet groźne choroby nerek. Negatywny jest także wpływ na ludzkie samopoczucie, obniża się wydajność, spada koncentracja, człowiek jest zmęczony i osłabiony – nie są to warunki ani do życia, ani pracy. Nie bez znaczenia jest również wpływ wywierany na pomieszczenia i znajdujące się w nim sprzęty. Wspomniana wcześniej pleśń i grzyby nie tylko wygląda nieestetycznie, ale też niszczy ściany. Meble i sprzęty mogą się rozłazić a nawet gnić. Samo stwierdzenie, że wilgotność powietrza jest w danym pomieszczeniu zbyt wysoka nie stanowi zbyt wielkiego problemu – można na przykład sprawdzić odczyt z higrometru, sprawdzić, czy okna parują od wewnątrz i czy w mieszkaniu pojawiają się miejsca, gdzie tynk odchodzi od ściany. Oczywiście zbyt duża wilgotność jest tez fizycznie i psychicznie odczuwalna. Problemem jest natomiast samodzielne jej wyregulowanie, a problemu zdecydowanie nie można bagatelizować i należy działać bardzo szybko. Dzięki temu uda nam się uniknąć chorób oraz pogorszenia się stanu naszego mieszkania. Wiemy już, że pochłaniacze powietrza są w takiej sytuacji niezbędne. Czas odpowiedzieć na pytanie, jaki będzie dla nas najlepszy.
Pochłaniacze wilgoci – rodzaje
Najpierw wyjaśnijmy, na czym polega działanie pochłaniacza wilgoci. Różni się ono w zależności od wybranego przez nas rodzaju pochłaniacza. Najpopularniejsze rodzaje to: pochłaniacze wilgoci w tabletkach, czyli urządzenia posiadające wygodne zewnętrzne opakowanie, do którego wkłada się specjalną tabletkę pochłaniającą wilgoć, w składzie której znajdują się na przykład takie substancje jak kryształki soli; pochłaniacze wilgoci w formie granulatu, bardzo tanie i proste w użyciu, powszechnie stosowane w przemyśle – znaleźć można je w wielu nowo zakupionych produktach, między innymi butach czy ubraniach, sprawdzają się również w warunkach domowych; pochłaniacze wilgoci elektryczne, o wiele bardziej zaawansowane a tym samym o wiele skuteczniejsze. O tym typie więcej informacji znajdzie się w dalszej części tekstu. Dobór odpowiedniego pochłaniacza zależy oczywiście przede wszystkim od jego przeznaczenia. Inny sprawdzi się w mieszkaniu, inny w lodówce, inny zaś w samochodzie – i tak dalej.
Elektryczny pochłaniacz wilgoci
Dobór odpowiedniego pochłaniacza elektrycznego powinien opierać się na następujących parametrach: obszar działania (zdecydowanie najważniejszy parametr, określający na jak dużej powierzchni konkretny pochłaniacz będzie w stanie skutecznie działać i pełnić swoją funkcję), zapach (większość jest bezzapachowa, ale można też znaleźć modele generujące zapach owocowy), rodzaj wkładu (zazwyczaj są to wymienne tabletki), czas działania (jak długo pochłaniacz będzie pracować przy użyciu jednego wkładu) oraz zabezpieczenia.
Pochłaniacze wilgoci, a może jednak osuszacze?
Poza omówionymi powyżej rodzajami pochłaniaczy, na rynku dostępne są również specjalne osuszacze powietrza. Często są one stosowane zamiennie. Dobry osuszacz powietrza sprawdzi się przede wszystkim w bardzo zawilgoconych pomieszczeniach o sporych rozmiarach, czyli np. domach oraz mieszkaniach, miejscach pracy, garażu czy piwnicy. Bardziej efektywnie poradzi sobie z suszeniem po zalaniu czy remoncie pomieszczenia posiadającego słabą wentylację. Pochłaniacze natomiast sprawdzą się przede wszystkim wewnątrz mebli, w garderobie, lodówce czy samochodzie.
Dla naszego zdrowia, zarówno fizycznego jak i psychicznego warto dbać o utrzymanie wilgotności powietrza na poziomie optymalnym.
Najnowsze komentarze