Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on sty 21, 2019 in Budowlanka i remonty |

Projektowanie wnętrz

Etapów budowania własnego domu jest wiele i wszystkie wymagają duże zaangażowania i ogromnej pracy. Budowa domu to także duża inwestycja finansowa, która w pierwszej chwili może nas przerażać i odsuwać od ostatecznego podjęcia decyzji o rozpoczęciu budowy. Jednak banki są obecnie nastawione na chęć pomocy swoim klientom i oferują bardzo korzystne kredyty hipoteczne, dzięki czemu każde marzenie o posiadaniu własnego dachu nad głową jest możliwe do spełnienia.

Ziemia

Pierwszą inwestycją jaką musimy poczynić jeszcze przed rozpoczęciem budowy domu jest posiadanie własnej działki budowlanej. Wybór ten jest bardzo ważny, ponieważ decydujemy w tym momencie o miejscu naszego zamieszkania na wiele lat lub nawet całe dalsze życie. Działki budowlane w miastach są znacznie droższe i jednocześnie mniejsze od tych znajdujących się na terenach wiejskich. Dlatego jeśli zależy nam na mieszkaniu w obrzeżach miasta, powinniśmy liczyć się z większymi cenami. Jeśli natomiast jesteśmy w stanie zamieszkać na wsi lub po prostu poza granicami większego miasta, działki zazwyczaj mają znacznie niższe ceny i jednocześnie nieco większą powierzchnię. Wybierając działkę dla siebie należy zwracać uwagę na jej dokładne wymiary, ponieważ budowanie domu wymaga zachowania odpowiednich przepisów o odpowiedniej odległości od drogi oraz płotu najbliższego sąsiada. Jeśli więc zależy nam na konkretnym projekcie domu, musi poszukiwać terenu, który pozwoli na jego wybudowanie. Działka budowlana traktowana jest przez banki jako wkład własny w inwestycje i dzięki temu łatwiej jest otrzymać kredyt hipoteczny jeśli się o niego staramy.

Projekt

Posiadając ziemię, na której będziemy budować dom, kolejnym krokiem jest wybranie właściwego projektu domu. Musimy zdecydować czy zależy nam na domku piętrowym czy parterowym, ile pomieszczeń i póki potrzebujemy oraz jak mają być one rozmieszczone. W zależności od naszych potrzeb, wybór projektów jest nieograniczony i każdy jest w stanie znaleźć coś idealnie dopasowane do siebie. Jednak wybierając projekt dobrze jest bardzo rozsądnie do tego podejść, aby nie przeliczyć kosztów budowy. W przypadku gdy wybierzemy zbyt duży dom jak na nasze możliwości, może okazać się że nie będziemy w stanie go wykończyć przez co najmniej kilka lat i nasze marzenia o wprowadzeniu się do własnego domu będą się jedynie oddalać. Jeśli mamy taka możliwość warto jest po wybraniu odpowiedniego projektu znaleźć osoby, które już wybudowały według niego własne domy i skontaktować się, aby przyjrzeć się w rzeczywistości jak wyglądają wszystkie szczegóły. Pomaga to ocenić w rozsądny sposób czy jest to dom, który odpowiada naszym potrzebom i oczekiwaniom. Przed rozpoczęciem budowy, warto także zaplanować dokładnie, które etapy będziemy w stanie wykonać samodzielnie. Pozwoli to na zaoszczędzenie sporych pieniędzy i przeznaczenie ich na wykończenie wnętrz lub inne wydatki. Opłacenie fachowców za wykonaną przez nich pracę jest bardzo dużym wydatki i jeśli jesteśmy w stanie go zmniejszyć, całkowite koszty budowy domu mogą okazać się całkiem przyzwoite.