Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on kwi 30, 2019 in Budowlanka i remonty |

Prawo budowlane – o czym należy pamiętać?

Budowa własnego domu jest marzeniem wielu osób, jednak musimy pamiętać o tym, że zanim do niej przystąpimy, będziemy musieli załatwić całą masę formalności. O czym my musimy pamiętać a o czym deweloper, który sprzedaje nam działkę budowlaną?

Zakup działki

Już tutaj mogą pojawić się pierwsze problemy. Okazuje się bowiem, że nie na każdej działce będziemy mogli zbudować dom naszych marzeń. O wszelkich ograniczeniach powinien nas poinformować deweloper, od którego kupujemy dany teren. To gdzie można co budować reguluje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który uchwala Rada Gminy. Podane w nim jest to, czy na danym terenie można zbudować dom jednorodzinny i ewentualnie jakie powinny być jego gabaryty oraz linia zabudowy. Ograniczenia te wynikają na przykład z potrzeby ochrony środowiska. Dlatego zawsze przed zakupem działki, powinniśmy upewnić się czy aby na pewno prawo lokalne pozwala nam na niej budować dom.

Projekt budowlany

Jeśli uda nam się już kupić odpowiednią działkę, będziemy musieli przygotować plany budynku, który chcemy zbudować. Oczywiście wszystko będzie musiało być oparte o prawo budowlane. Na tym etapie powinniśmy skorzystać z pomocy wykształconego architekta, który pomoże nam zaprojektować nasz wymarzony dom. Możemy też wybrać jakiś gotowy projekt, ale wtedy będziemy musieli uważać na to, by adaptacja go do naszej działki była wykonalna. To również pomoże nam ocenić architekt.

Dodatkowe pozwolenia

Zanim rozpoczniemy budowę, musimy upewnić się czy nie potrzebujemy jakichś dodatkowych dokumentów czy pozwoleń. Dobrym przykładem będzie sytuacja, w której budowa naszego domu może mieć wpływ na gospodarkę wodną w miejscu, w którym chcemy się budować. W takiej sytuacji będziemy musieli uzyskać pozwolenie wodno-prawne. Innym przykładem może być sytuacja, w której nasza działka należy do obszarów wpisanych do rejestru zabytków. Wtedy będziemy musieli uzyskać dodatkowe pozwolenie od wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Podsumowując, budowa domu nie jest wcale tak prostą sprawą, jak może się wydawać na początku. Okazuje się, że nie możemy po prostu kupić jakiejkolwiek działki i zbudować sobie na niej domu. Zanim to zrobimy, będziemy musieli załatwić całą masę formalności różnego rodzaju. Nie mniej jednak, nie możemy dać się im zniechęcić, bo kiedy w końcu przez to wszystko przebrniemy, będziemy mogli przystąpić do budowy domu, o którym przecież tak długo marzyliśmy.