Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on wrz 30, 2019 in Budowlanka i remonty |

Jaki projekt domu wybrać?

Jaki projekt domu wybrać?

Współczesne budownictwo w dużej mierze opiera się na realizacji jednorodzinnych domów na indywidualnych działkach budowlanych. Budowa domów jest jednak zagadnieniem skomplikowanym, którego pierwszym etapem jest wybór i zakup odpowiedniego projektu. Nie jest to jednak zadanie łatwe, szczególnie, gdy po wstępnym zorientowaniu się na rynku architektonicznym okaże się, ze mamy dużo możliwości budowy wymarzonego budynku.

Gdzie kupić projekt domu

Mamy różne możliwości wyboru: dom z katalogu, budownictwo szeregowe czy budowa według indywidualnie opracowanego projektu. Każda z tych opcji ma swoje pozytywne i negatywne strony.

Projekt z katalogu

To chyba najtańszy z możliwych wyborów. Gotowe projekty zazwyczaj opatrzone są wizualizacją 3D, która umożliwi potencjalnym nabywcom wyobrażenie sobie tego, jak może wyglądać ich przyszły dom. Zazwyczaj oprócz rzutu z góry, obok informacji o projekcie zamieszczone są tez informacje o wielkości poszczególnych pomieszczeń, orientacyjnych kosztach budowy czy możliwych modyfikacjach rozkładu pokoi, które można wprowadzić w cenie projektu jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Oczywiście decydując się na tego typu budownictwo mieszkaniowe, musimy mieć świadomość faktu, że nasz dom będzie powtarzalnym, niezbyt oryginalnym budynkiem, jakich wiele w całej Polsce.

Indywidualny projekt architektoniczny

Jeżeli dysponujemy nieco większym budżetem i nie spieszy nam się z budową domu, warto zastanowić się nad kupnem indywidualnego projektu architektonicznego. Na rynku jest mnóstwo biur architektonicznych specjalizujących się w projektowaniu domów jednorodzinnych. Własny projekt to przede wszystkim dom dostosowany w pełni do możliwości naszej działki budowlanej i spersonalizowana przestrzeń, zaprojektowana w pełni zgodnie z naszymi potrzebami i gustami estetycznymi. Takie rozwiązanie może wydawać się bardzo kosztowne, ale jeżeli nie myślimy o budowie ekstrawaganckiej konstrukcji, indywidualny projekt nie będzie dużo droższy w porównaniu do projektu z katalogu szanowanego biura projektowego.

Niebezpieczeństwo tanich projektów zza granicy

Niektóre zagraniczne formy oferują bardzo tanie projekty budowlane. Takich ofert należy unikać. Nawet przy założeniu, że kupiony gotowy projekt jest poprawny, najprawdopodobniej nie będzie zgodny z wymaganiami konstrukcyjnymi wymaganymi przez polskie prawo.

Budowa domu twoich marzeń

Przy zakupie projektu trzeba poważnie zastanowić się nad naszymi możliwościami finansowymi. Budowa domu prawie zawsze kończy się kosztami wyższymi niż oczekiwane. Oceńmy racjonalnie nasze możliwości i zadbajmy o koło piętnasto-dwudziestoprocentowy zapas gotówki przeznaczonej na budowę.