Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lis 2, 2018 in Budowlanka i remonty |

Na co zwracać uwagę kupując nowe mieszkanie

Większość osób podejmuje pewnego dnia decyzję o zakupie własnej nieruchomości. Nawet niewielkich rozmiarów mieszkanie jest bowiem doskonałą i długoletnią lokata kapitału. Nieruchomość zwykle nie traci znaczącą na swojej wartości – po pierwsze grunt, na którym się znajduje jest praktycznie niezniszczalny, sam lokal zaś długowieczny, może więc pozostawać w rodzinie na długie lata i być przekazywany z pokolenia na pokolenie. Wiąże się to jednak z koniecznością dokonania sporego wydatku, w większości przypadków niezbędne może się okazać wzięcie na zakup mieszkania kredytu hipotetycznego. Właśnie z tego powodu decyzji o zakupie nie można podejmować pochopnie a do całego procesu podchodzić niezwykle rozważnie, tak aby nie dać się nabrać na niosące ze sobą nieprzyjemne konsekwencje pułapki. Rynek nieruchomości jest bardzo obszerny – niestety znajduje się też na nim miejsce dla osób niekoniecznie uczciwych, którzy sprzedając nieruchomości są w stanie ukryć jego faktyczny stan techniczny na tyle skutecznie, że o konieczności wykonania gruntownego i niezwykle kosztownego remontu dowiemy się dopiero wtedy, kiedy będzie już za późno, aby wycofać się z tej transakcji.

Od czego zacząć?

Na początek należy zadecydować, czy mieszkania poszukiwać będziemy na rynku pierwotnym czy wtórnym. Oba wyjścia mają swoje plusy i minusy. Kupując nowe mieszkanie od dewelopera mamy pewność, że nikt nie jest w nim zameldowany, lokal jest też w doskonałym stanie technicznym (jeśli jest inaczej deweloper powinien usunąć wszelkie usterki bezpłatnie, a zapis taki powinien znaleźć się w sporządzonej umowie). Niestety często podpisujemy umowę w momencie, kiedy nieruchomość jeszcze fizycznie nie istnieje, a deweloper może pokazać nam wyłącznie plany i projekty budowy. Właścicielami staniemy się dopiero w momencie jej ukończenia i założenia księgi wieczystej. Kupując lokal z rynku wtórnego jego właścicielem stajemy się w momencie podpisania umowy. Są one zwykle także o wiele tańsze od nowych mieszkań, niekiedy można też trafić na wyjątkowo atrakcyjną ofertę – na przykład w sytuacji, gdy właściciel musi bardzo szybko spieniężyć swoje nieruchomości. Stan techniczny mieszkania jest jednak niepewny, możemy liczyć się z koniecznością przeprowadzenia remontu, czasem nawet generalnego. Bez względu na to, na jakie rozwiązanie się zdecydujemy, lepiej unikać ofert, które aktualne są przez wiele miesięcy – może to oznaczać, że nieruchomość ma poważne wady. W ostateczności warto zachować szczególną ostrożność podczas oględzin, a najlepiej zabrać ze sobą kogoś doświadczonego, kto będzie w stanie ocenić faktyczny stan lokalu.

Rynek pierwotny – na co uważać

Przed zakupem całkowicie nowego mieszkania należy upewnić się przede wszystkim, że deweloper, który ma je wybudować jest godzien zaufania. Najlepiej kupować takie nieruchomości, które są już wybudowane, dzięki czemu uniknąć możemy niewypłacalności dewelopera, ogłoszenia bankructwa czy rozwiązaniem firmy przed ukończeniem prac. Po drugie należy upewnić się, że firma, od której planujemy zakup dokonała wszelkich aspektów formalno-prawnych – czy ma ona prawo do dysponowania danym gruntem, czy posiada pozwolenie na budowę i czy jego ustalenia zgodne są z tym, co deweloper oferuje klientom. Przed podpisaniem umowy – zarówno samej sprzedaży, jak i rezerwacyjnej czy przedwstępnej, trzeba zwrócić szczególną uwagę na jej treść i ewentualne kruczki, które mogą się w niej znajdować. Jeśli któryś napis wydaje nam się niejasny albo dwuznaczny – warto skorzystać z porady prawnej. Naszą czujność powinny też wzbudzić także rzeczy takie jak brak możliwości reklamacji itp. Jeśli lokal jest już wybudowany należy obejrzeć go pod kątem technicznym. Można zrobić to samodzielnie lub z udziałem specjalisty. Należy upewnić się, że ściany i podłogi są równe, rury rozmieszczone są odpowiednio itd.

Pułapki na rynku wtórnym

Jeśli decydujemy się na zakup mieszkania z rynku wtórnego musimy pamiętać, że czekać na nas może mnóstwo pułapek pod względem formalno-prawnym. Warto wiedzieć, że księgi wieczyste ją jawne i może za darmo przeglądać je w sądzie rejonowym czy Internecie. Znając numer księgi możemy poznać następujące informacje – kto jest jego rzeczywistym właścicielem, czy nieruchomość jest obciążona hipoteką albo ograniczonymi prawami rzeczowymi itd. Jeśli właściciel z jakiegoś powodu nie chce podać nam tego numeru zapalić nam się powinna czerwona lampka. Należy upewnić się, że lokal nie jest obciążony dożywociem, czyli umową, na podstawie której nabywca zobowiązuje się w zamian na przeniesienie własności nieruchomości na dożywotnie utrzymanie osoby ją sprzedającej. Kolejnym ryzykiem jest zakup mieszkania z zameldowanym lokatorem – aby tego uniknąć możemy zażądać zaświadczenia z urzędu gminy, że wszyscy lokatorzy zostali wymeldowani. Jeśli właściciel obiecuje, że wymelduje się po sprzedaży – to także powinno być sygnałem ostrzegawczym. Przed dokonaniem zakupu należy też naturalnie upewnić się co do faktycznego stanu technicznego mieszkania.

Kiedy upewnimy się, że wybrana przez nas nieruchomość jest bezpieczna pod względem prawnym i zagwarantuje nam pełen komfort mieszkaniowy nie pozostaje nic innego, jak podpisać umowę. Potem można już planować imprezę, w trakcie której „oblejemy parapety”.