Klimatyzacja pomieszczeń
Czym jest chłodnictwo?
Pod pojęciem chłodnictwa znajduje się dział techniki, zajmujący się odprowadzeniem z chłodzonego pomieszczenia ciepła. Ma to na celu uzyskanie i utrzymanie temperatur niższych aniżeli temperatura otoczenia. Chłodnictwo ma przede wszystkim zastosowanie przy konserwacji żywności, ale pomaga również w zagwarantowaniu ludziom komfortowych warunków w domu lub miejscu pracy.
Chłodzenie pomieszczeń – sprzymierzeńcy w walce z upałami
Podobnie jak zbyt niska temperatura nie wpływa dobrze na komfort życia i zdrowie człowieka, tak i zbyt wysokie temperatury mogą być źródłem problemów. Ponieważ klimat się ociepla, i od długiej i mroźnej zimy bardziej prawdopodobne są upalne, ciągnące się przez wiele tygodni lata, warto zainteresować się tym tematem. Jest kilka sposobów na schłodzenie temperatury w pomieszczeniach. Omówmy je po kolei. Po pierwsze z pomocą przyjść może odpowiednie rozwiązanie konstrukcyjne. Naturalnie najskuteczniejsze i najprostsze będzie to do wykonania w przypadku nowego budownictwa, ale nie stanowi to bariery nie do przeskoczenia. Zaprojektować można specjalne markizy, które zapobiegają bezpośredniemu nagrzewaniu się pomieszczeń przez okna. Musi ona mieć rozmiar na tyle odpowiedni, aby jednocześnie zimą nie utrudniać nagrzewania się mieszkania. Kolejny sposób na schłodzenie pomieszczeń to różnego rodzaju osłony przeciwsłoneczne, czyli bardzo popularne rolety i żaluzje. Najlepszy będzie w tym wypadku system automatyczny, działający zgodnie z naszymi preferencjami nawet wówczas, gdy nie ma nas w domu. Specjalny czujnik nasłonecznienia w ustalonych warunkach i przy odgórnie ustalonej temperaturze samoczynnie i automatycznie zasłoni osłonę przeciwsłoneczną. Działa to oczywiście w dwie strony. Jeśli czujnik wykryje słabe oświetlenie, silny wiatr lub deszcze osłona zostanie ukryta. Jest to bardzo skuteczne i praktyczne rozwiązanie. Pomocne może w chłodzeniu okazać się także odpowiednie dostosowanie zachowań domowników. Chodzi o przestrzeganie konkretnych zasad dotyczących zamykania i otwierania okien, tak aby nie wpuszczać do środka gorącego powietrza z zewnątrz. W nocy zaś, kiedy temperatura za oknem jest zwykle niższa niż w pomieszczeniu, warto je przewietrzyć. Powyższe sposoby są pomocne, ale coraz częściej niewystarczające. W takiej sytuacji niezbędne może się okazać skorzystanie ze specjalnych urządzeń znanych powszechnie jako klimatyzacja.
Czym jest klimatyzacja?
Jeśli bardzo wysokie temperatury utrzymują się przez długi okres, zarówno markizy, jak i rolety czy żaluzje mogą nie wystarczy, aby w pomieszczeniu utrzymać przyjemny chłód. W tym wypadku skorzystać można z klimatyzacji. Jej działanie opiera się na tych samych mechanizmach co działanie zamrażalki lub chłodziarki. Urządzenie zawiera w sobie skraplacz i sprężarkę. W większości przypadków w domach montuje się klimatyzatory dzielone, gdzie skraplacz zainstalowany jest na zewnątrz domu, przewód chłodzenia znajduje się zaś w jego wnętrzu. Termostat instalowany jest na ścianie. Niektóre modele pozwalają na sterowanie przy pomocy pilota. Klimatyzatory mono split zakładają, że każde pomieszczenie będzie mieć osobną jednostkę zewnętrzną. Klimatyzatory z systemem multi split są natomiast lepsze w przypadku chłodzenia różnych pomieszczeń. W tym typie klimatyzatora wszystkie jednostki wewnętrzne przyłączone są do jednej większej, znajdującej się na zewnątrz. Dzięki temu między innymi są mniej hałaśliwe.
Zintegrowane systemy domowe
W zintegrowanych systemach domowych możliwe jest zarówno sterowanie ogrzewaniem, jak i klimatyzacją. Informacja o tym, jaka temperatura występuje w danym pomieszczeniu przekazywana jest do systemu przy pomocy specjalnego czujnika. Jeśli informacja mówi, że temperatura spadła poniżej poziomu komfortu, automatycznie włącza się ogrzewanie. Jeśli natomiast przekracza ten poziom, uruchamiany jest system klimatyzujący. Systemy te mogą również być zaprogramowane czasowo, tak aby przykładowo chłodzenie albo ogrzewanie zaczynało się przed naszym powrotem z pracy, abyśmy od razu mogli cieszyć się w pełni komfortowymi warunkami.
Odpowiednia temperatura, o czym często się zapomina, ma ogromne znaczenie. Wpływa zarówno na zdrowie fizyczne i psychiczne, jak i na nastrój i samopoczucie człowieka. W złych warunkach, to jest takich wykraczających poza normy komfortu cieplnego, spada również nasza wydajność, co negatywnie odbija się na naszej efektywności w pracy. Jesteśmy ospali, rozdrażnieni, zwyczajnie zmęczeni. Nie potrafimy na niczym się skupić. Często ludzie pamiętają o grzaniu pomieszczeń mieszkalnych i biur, pomijają jednak równie istotną kwestie ich chłodzenia. Decydując się na budowę nowego domu, czy też kupując własnościowe mieszkanie powinniśmy upewnić się, że odpowiednie chłodzenie lub też zainstalowanie urządzeń, które mogą je powodować jest możliwe. W przeciwnym razie czekać nas może wiele nieprzyjemności, zwłaszcza w nadchodzących latach, kiedy temperatury będą coraz to wyższe.
Najnowsze komentarze