Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lis 21, 2018 in Budowlanka i remonty |

O czym pamiętać planując remont

Remont to inaczej przywrócenie wartości użytkowej, czyli sprawności techniczno-ekonomicznej i pełnej funkcjonalności konkretnego obiektu, na przykład nieruchomości – zarówno mieszkania, jak i domu. Remonty towarzyszą większości z nas wielokrotnie w ciągu życiu – dotyczą albo małej przestrzeni (np. odświeżenie kuchni czy zmiana funkcjonalności łazienki) albo całego lokalu mieszkalnego – na przykład wtedy, gdy dokonujemy zakupu nowej nieruchomości i przed wprowadzeniem się chcemy ja odświeżyć i przygotować na to, aby w pełni odpowiadała naszym potrzebom. Żeby remont przebiegał sprawnie i nie przysporzył nam dodatkowych problemów czy niespodziewanych wydatków, przed przystąpieniem do niego warto pamiętać o kilku rzeczach. Najrozsądniej oczywiście jest powierzyć wszelkie prace remontowe specjalistom (czyli firmom o ugruntowanej pozycji na rynku, cieszących się dobrą opinią wśród klientów), którzy wszelkich niezbędnych zmian dokonają w sposób szybki i profesjonalny. Jeśli jednak planujemy przeprowadzenie prac remontowych we własnym zakresie, jest kilka rzeczy, o których bezwzględnie musimy pamiętać.

O czym pamiętać przed rozpoczęciem remontu?

Po pierwsze – przygotowania do remontu rozpocząć należy od dokonania bardzo dokładnych pomiarów pomieszczeń, w których odbywać się będą prace. Należy pamiętać, że nawet kilka centymetrów może w tym wypadku zrobić ogromną różnicę i kosztować zarówno wiele nerwów, jak i pieniędzy. Jeśli wybrane przez nas elementy nie będą precyzyjnie dopasowane do wnętrza, efekt końcowy nie tylko nie będzie zachwycał, co wręcz będzie wyglądać niechlujnie i nieprofesjonalnie. Wszystkich pomiarów warto dokonać za jednym razem – oszczędzimy tym sposobem wiele czasu, np. w sklepach podczas zakupów.
Po drugie niezwykle ważne jest rozsądne ustalenie naszego budżetu przeznaczonego na prace remontowe. Wiele osób rozpoczyna remont od zakupu drogich materiałów, sprzętów i elementów wyposażenia a dopiero potem uświadamia sobie, że wyczerpali tym sposobem większość funduszy przeznaczonych na wszystkie prace. Remont musi być wówczas wstrzymany bądź kontynuowany „po łebkach”. Planując budżet warto wiedzieć, że na niektórych rzeczach nie warto ciąć kosztów. Są to na przykład okna, które pomogą w ocieplaniu domu czy solidne wyposażenie kuchni, które służyć nam będą przez lata. Ozdoby i dekoracje szybką się niszczą, nudzą… i wychodzą z mody.

 

Równie ważne jest, aby poszczególne prace remontowe dopasowane były do odpowiedniej pory roku. Są to dosyć oczywiste zalecenia – okna powinny być wymieniane latem, ściany zaś najlepiej malować zimą, jednak wiele osób i tak o tym zapomina. Podczas planowania prac remontowy należy wziąć pod uwagę warunki pogodowe. Wszelkie prace, które wymagają przebywania na zewnątrz najlepiej przeprowadzać od wiosny do jesieni. Zimą warto pomyśleć o wykończeniu.
Kolejnym ważnym elementem jest ustalenie odpowiedniej kolejności wykonywania poszczególnych czynności. Pierwszym krokiem powinno być zawsze zamontowanie oświetlenia. Należy sprawdzić, czy cała instalacja nie potrzebuje renowacji. Trzeba pamiętać, że poszczególne pomieszczenia potrzebują innego rodzaju oświetlenia – dla przykładu jasne światło najlepiej sprawdzi się w łazience czy kuchni, w sypialnie warto pomyśleć o świetle rozproszonym. Ważne jest zarówno główne oświetlenie konkretnego pomieszczenia, jak i dodatkowe źródła światła, z których korzystać będziemy w chwilach relaksu – np. podczas wieczornego czytania książki. Dodatkowo jeśli na samym początku zamontujemy odpowiednie oświetlenie zyskamy realny podgląd danego pomieszczenia i będziemy w stanie lepiej dobrać do niego poszczególne elementy wykończenia – kolory ścian, meble, dywany itd.
Jeśli planujemy remont całego mieszkania lub domu należy ustalić, które pomieszczenia wymagają szczególnej uwagi, ponieważ od ich funkcjonalności zależy w dużej mierze komfort naszego życia. Jest to przede wszystkim kuchnia. Na zaprojektowanie jej warto poświęcić najwięcej czasu, a na zakupionych sprzętach nie warto przesadnie oszczędzać – mają nam one w końcu służyć przez długie lata, powinny więc charakteryzować się dużą wytrzymałością, małą awaryjnością a także efektywnym, ale raczej nie przesadnie awangardowym wyglądem. Warto zapamiętać, aby zlew, lodówka i płyta grzewcza ułożone były w kształt często nazywany „roboczym trójkątem”, co bardzo usprawnia wykonywane w kuchni poszczególnych czynności i znacznie ułatwia pracę. Na drugim miejscu warto pomyśleć o łazience, aby była ona przestronna i w pełni funkcjonalna.

Jeśli czeka nas bardziej gruntowny remont, związany na przykład z burzeniem ścian, podniesieniem strychu i tak dalej z pomocą przyjść może doradztwo budowlane – firma specjalizująca się w projektowaniu planów związanych z budową, pomocą przy załatwieniu wszystkich formalności prawnych itd. Warto pamiętać, że są to usługi, na których nie należy przesadnie oszczędzać. Być może zaoszczędzimy kilkaset złotych na początku, ale z czasem kosztować nas to może o wiele więcej – zarówno pieniędzy, problemów, nerwów, jak i czasu.