Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on maj 11, 2018 in Budowlanka i remonty |

Na czym polega praca architekta

Na czym polega praca architekta

W ostatnim czasie zawód architekta jest niezwykle popularny. W czasach kiedy to z dnia na dzień przybywa domów mieszkalnych oraz różnorodnych obiektów usługi te są bardzo pożądane. Korzystają z nich Ci wszyscy, którzy chcą cieszyć się niepowtarzalnym klimatem swego mieszkania.

Architekt to wymarzony zawód dla tych ludzi, którzy cechują się ogromnym talentem i wyobraźnią. Jest to bardzo ciekawa praca, w której niezbędna jest kreatywność oraz analityczne myślenie.

 

Zatem kim są i czym się zajmują architekci.

Są to osoby, którzy w swej pracy zawodowej na co dzień zajmują się zaprojektowaniem domów, biur oraz aranżacją wnętrza. W zawodzie tym sprawdzają się ludzie, którzy posiadają umiejętności tworzenia rysunków projektowych. Bez odpowiedniego warsztatu trudno w dzisiejszych czasach myśleć o sukcesie w zawodzie, jeśli potencjalny architekt ma problemy z opracowaniem precyzyjnych rysunków technicznych. Niezwykle istotne jest również nieszablonowe podejście do różnego rodzaju problemów w trakcie opracowywania projektów budowlanych oraz widzenie przestrzenne.
W dzisiejszych czasach same wrodzone umiejętności nie wystarczają, aby być dobrym specjalistą w tej dziedzinie. Aby architekci mogli pochwalić się profesjonalizmem w wykonywanej pracy muszą na przestrzeni lat nauki oraz pracy zawodowej zdobywać oraz ciągle poszerzać wiedzę z zakresu techniki budowlanej, tak aby nadążać za zmianami w dziedzinie architektury, urbanistyki oraz budownictwa.
Musi znać się również na obsłudze komputera i umieć pracować na programach komputerowych takich jak: AutoCad, 3DMax lub ArchiCad

Architekt wnętrz, architekt krajobrazu, urbanista oraz ruralista – czym zajmują się poszczególni specjaliści w tej dziedzinie?

Architektura wnętrza danego obiektu, krajobrazu, parku czy ogrodu jest niezwykle ważna. Aby poszczególne przestrzenie były pięknie zaprojektowane pracują nad tym poszczególni architekci. Wyróżniamy architekta wnętrz, architekta krajobrazu urbanistę oraz ruralistę. Czym zajmują się poszczególni pracownicy architektury?
– Architekt wnętrz wykonuje projekty wnętrz, tak aby każdy człowiek mógł się w nim swobodnie poruszać. Przed wykonaniem projektu musi być dobrze poinformowany jaką funkcję ma spełniać dane wnętrze na przykład: pokój dla dziecka, sypialnia, kuchnia czy salon. Architekci tacy projektują także wystawy, pokazy mody oraz różnego typu imprezy na przykład handlowe. Potrafi profesjonalnie doradzić także przy wyborze mebli oraz dekorowania pomieszczeń, ale to nie musi należeć do jego obowiązków, gdyż takimi rzeczami zajmują się wyspecjalizowani dekoratorzy wnętrz.
Z kolei architekt krajobrazu wykonuje projekty zewnętrznych przestrzeni, wśród których można wymienić parki czy ogrody. W tym celu musi on posiadać ogromną wiedzę na temat roślin. Wykonywane przez niego projekty powinny być dopasowane do rodzaju gleby, klimatu oraz ukształtowania powierzchni terenu. Do architektury krajobrazy zalicza się również umieszczanie w przestrzeniach ogrodowych fontann, altan, posągów, oczek wodnych czy sadzawek Każdy architekt ogrodów powinien umieć zaplanować i rozmieścić roślinność w taki sposób, aby ogród był piękny przez cały rok. Architekci krajobrazu są bardzo potrzebni, gdyż odpowiednie dobranie roślin do danego klimatu i rodzaju gleby wymaga posiadania sporej wiedzy i potrafi to poprawnie zrobić tylko osoba wyspecjalizowana w tym kierunku.
Na rynku architektonicznym nie brakuje tęż urbanistów, czyli architektów zajmujących się rozbudową, modernizacją oraz problematyką miast. Specjaliści z tej dziedziny zajmują się też projektowaniem planów budowy. Osoby, które chcą zostać urbanistami muszą posiadać ogromne wiadomości na temat miast, aby potrafić dobrze zainwestować w ich rozwój. Urbanistą może zostać nie tylko architekt, lecz także geograf, ekonomista czy socjolog. Nieco inną pracę niemniej bardzo podobną wykonuje ruralista, który to zajmuje się planowaniem przestrzennym wsi. Do jego obowiązków należy profesjonalne projektowanie terenów wypoczynkowych, które znajdują się poza miastem. Ponadto architekt taki projektuje tereny przedmieścia oraz obszary niezabudowane.

Czy warto zatrudnić architekta?

Wiele osób, które zdecydowały się na budowę domu często zastanawia się czy warto skorzystać z usług architekta. Wydaje się, że jest to bardzo dobry pomysł, gdyż profesjonalista w tej dziedzinie z pewnością pomoże nam w zaprojektowaniu wnętrza. Zatrudniając profesjonalnego architekta wnętrz zazwyczaj oczekujemy od niego wykonania projektu wnętrz zgodnego z naszymi potrzebami, na miarę naszego budżetu oraz możliwości technicznych mieszkania. Żeby współpraca przebiegała gładko warto dobrze przygotować się do pierwszego spotkania. Jeśli jasno określimy czego konkretnie oczekujemy, wówczas to architekt na podstawie swojej wiedzy oraz naszych pomysłów postara się zrealizować najbardziej zbliżoną do ideału aranżację. Udany projekt wnętrz to nie tylko niezwykle piękne wnętrze. Profesjonalny projekt wnętrz powinien godzić w sobie wymarzoną przez właściciela mieszkania estetykę umieszczoną w danych warunkach technicznych oraz założonym budżecie, nie ograniczając dotychczasowych przyzwyczajeń lecz dawać nowe jeszcze lepsze możliwości.