Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on mar 2, 2018 in Budowlanka i remonty |

Klinkier i dachówka – oryginalne ozdoby każdej elewacji

Klinkier i dachówka – oryginalne ozdoby każdej elewacji

Budowa domu to dla każdego właściciela spore wyzwanie. Aby móc w przyszłości cieszyć się piękną elewacją budynku to już na etapie budowy należy zadbać o zakup odpowiednich materiałów budowlanych. Istotnymi elementami zdobniczymi każdego domu jest klinkier i dachówka.

Piękna i zadbana posesja z ciekawie ozdobionym budynkiem w tle, to najskrytsze marzenie wielu z nas. Budowa domu to spora inwestycja, która ma nam służyć przez całe życie, dlatego też na etapie wykonywania poszczególnych robót budowlanych warto zadbać o każdy istotny szczegół. Okna, drzwi, piękny dach czy klinkierowa podmurówka to elementy, które zdobią każdą elewację. Obecnie na rynku budowlanym nie brakuje tych produktów, dlatego przez zakupem warto zastanowić się nad wyborem odpowiednich. Często wielu inwestorów zastanawia się jaką warto wybrać dachówkę: tradycyjną betonową, czy może nowoczesną ceramiczną? Nie łatwy jest też dobór odpowiedniej cegły, mającej zdobić poszczególne części naszej elewacji. Podczas wykończania elewacji budynku warto zainwestować w cegły, płytki czy dachówki klinkierowe, gdyż prezentują się one niezwykle ciekawie.

Co to jest klinkier?

Klinkier to tworzywo ceramiczne o spieczonym czerepie, które w porównaniu do innych powierzchni ceramicznych wyróżnia niezeszkliwiona powierzchnia. Podobnie, jak inne rodzaje ceramiki, wytwarzany jest on z piasku i gliny w bardzo wysokiej temperaturze, a jego właściwości różnią się w zależności od proporcji użytego materiału. Tworzywa klinkierowe są powszechnie wykorzystywane w budownictwie do produkcji materiałów takich jak: cegły klinkierowe, bruk klinkierowy, płytki klinkierowe czy dachówki klinkierowe. Wyroby klinkierowe powstają podczas wykorzystania tradycyjnej technologii zwanej “ciągnioną” z masy plastycznej. W procesie produkcji, najwyższej jakości glina zostaje wypalona w temperaturze około 1100°C, w wyniku czego otrzymywany jest wyjątkowo twardy oraz odporny spiek ceramiczny o specyficznych właściwościach. Ogromnymi zaletami tego produktu jest nasiąkliwość poniżej sześciu procent, dobra wytrzymałość na obciążenia niszczące minimum 28 N/mm2 oraz gęstość netto co najmniej 1900 kg/m3. Ponadto produkty z klinkieru są mrozoodporne, niezwykle trwałe, a przy odpowiednim zabezpieczeniu chronią budynek przed grzybami, mchem oraz glonami, dzięki czemu są przyjazne także dla alergików. Dlatego też produkty te sprawdzają się w pełni na zewnątrz, w miejscach narażonych na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, w postaci deszczu, śniegu, mrozu czy nadmiernych promieni słonecznych. Formowanie maszynowe umożliwia stworzenie ciekawych produktów o powierzchni gładkiej lub ryflowanej. Ponadto podczas użycia procesu ryflowania powierzchnia cegły staje się chropowata.
Cegły oraz okładziny klinkierowe to niezwykle trwały produkt. Idealnie komponują się z czerwoną dachówką. Okładziny klinkierowe idealnie nadają się na wykończenie naroży, nadproży, cokołów czy podokienników. Klinkier doskonale służy jako ozdoba oraz urozmaicenie każdego budynku pod względem estetycznym. Jest to świetny sposób na podkreślenie jakiegoś elementu lub szczegółu architektonicznego.

Dachówki ceramiczne – idealne do przykrycia każdego domu

Oprócz ozdób klinkierowych niezwykle ważnym elementem każdego domu jest odpowiednio dobrana dachówka. Analizując wady oraz zalety poszczególnych pokryć dachowych, czasem trudno jest się zdecydować na wybór odpowiedniej dachówki. Wielu właścicieli nowoczesnych budynków mieszkalnych inwestuje w dachówkę ceramiczną. W skład surowców z których jest ta dachówka wykonywana wchodzi glina zawierająca bardzo małą ilość margla. Dachówkę ceramiczną wypala się w bardzo wysokiej temperaturze. Dzięki związkom żelaza zawartym w glinie naturalnie produkt ten ma kolor czerwony. Niestety, powierzchnia dachówek ceramicznych jest niezbyt odporna na zabrudzenia oraz porastanie mchem. W czasie procesu produkcji do dachówek ceramicznych dodaje się często kwarc, który podnosi jakość wykonania tego produktu. Na rynku budowlanym dachówka ceramiczna jest dostępna w kolorze czerni, ciemnej zieleni oraz wielu barwach cieniowanych. Obecnie w sprzedaży mamy też dostępne modele ceramiczne glazurowane, które charakteryzują się wysokim połyskiem oraz dużą odpornością na wilgoć i zabrudzenia. Budynek pokryty takim tworzywem wygląda niezwykle pięknie oraz naturalnie.

Dachówka betonowa – idealnie komponująca się z każdą elewacją.

Jest to dobrej jakości produkt charakteryzujący się niezwykłą twardością, dlatego dłuży on każdemu budynkowi przez szereg długich lat. Dachówka betonowa wykonywana jest z mieszaniny cementu, piasku kwarcowego, wody i pigmentu nadającego jej różnorodne barwy. Produkt ten jest pokrywany wygładzającą powierzchnią, dzięki czemu nie wchłania wody. Dachówki betonowe zapewniają bezpieczeństwo i trwałość podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych. Ponadto produkty te są niezwykle odporne na pękanie, a w miarę upływu czasu stają się coraz bardziej twarde, dzięki czemu świetnie prezentują się na dachu przez długie lata.