Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lis 11, 2018 in Budowlanka i remonty |

O czym pamiętać przed zakupem domu

Zakup własnej nieruchomości jest doskonałą i bezpieczną lokatą kapitału. Lokal mieszkalny jest długowieczny a grunt, na którym się znajduje – praktycznie niezniszczalny, dlatego może on być zabezpieczeniem finansowym zarówno dla nas, jak i naszych dzieci, a następnie wnuków itd. Nieruchomości mogą pozostawać w rodzinie przez wiele, wiele lat i być przekazywane z pokolenia na pokolenie. Zwykle nie tracą też znacznie na swojej wartości. Ryzyko utopienia kapitału jest w tym przypadku naprawdę niewielkie, a wynika przede wszystkim z nieznajomości przepisów, złapania się na jedną z wielu pułapek, jakie czyhają na nas na rynku nieruchomości ze strony nieuczciwych deweloperów i właścicieli lokali mieszkalnych i zwykle można ich uniknąć, jeśli do całego procesu podejdziemy ostrożnie i z rozwagą. Najpopularniejszym wyborem, jeśli chodzi o nieruchomości pozostają nieustannie mieszkania – nic dziwnego, są bowiem zwykle o wiele tańsze od zakupu domu, również ich eksploatacja jest mniej kosztowna. Coraz więcej osób decyduje się jednak na zakup domu, choćby z tego powodu, jaka wygoda wiąże się z posiadaniem kawałka własnego ogródka. Budownictwo domów wolnostojących, tak zwanych bliźniaków czy szeregowców przeżywa obecnie swoje złote lata. Na do tej pory niezagospodarowanych terenach, nawet w centrum wielkich miast, jak przysłowiowe grzyby po deszczu wyrastają gotowe do zamieszkania, atrakcyjne pod względem wizualnym domy. Jeśli ty także planujesz dokonanie zakupu własnego domku, warto abyś pamiętał, jakie są najczęstsze błędy popełniane podczas tego procesu.

Zakup domu – jakich błędów się wystrzegać?

Po pierwsze ogromnym problemem może się okazać źle wybrana lokalizacja. Często zachwyceni domem, który planujemy zakupić zapominamy o tym, jak ogromne znaczenie na codzienne życie rodziny ma ich miejsce zamieszkania. Warto zastanowić się, ile czasu zajmować będą wam dojazdy do pracy, czy w pobliżu domu znajduje się niezbędna infrastruktura, na którą składają się sklepy, szkoły, przychodnie itp. Jak wasze nowe miejsce zamieszkania wpłynie na wasze kontakty z rodziną i przyjaciółmi, w jaki sposób wpłynie na wasze życie towarzyskie itd. Należy też upewnić się, że okolica jest bezpieczna, przede wszystkim dla dzieci. Choć mogą się to wydawać drobiazgi, na dłuższą metę są one w stanie skutecznie utrudnić życie.
Po drugie warto upewnić się, jak wyglądają plany zagospodarowania terenu, na którym znajduje się wasz przyszły dom. To, jak okolica wygląda dziś nie jest gwarancją, że będzie tak za kilka – kilkanaście lat. Należy zwrócić uwagę na plany budowy dróg szybkiego ruchu oraz plany władz samorządowych – mało kto chce, aby tuż za ogrodzeniem jego ogródka znajdowała się oczyszczalnia ścieków.
Błędem, jaki popełnia wiele osób jest też zbyt pospieszne i pobieżne sprawdzenie dokumentów. Przed dokonaniem zakupu każdej nieruchomości niezbędne jest szczegółowe zapoznanie się z jej sytuacją formalno-prawną. Należy przede wszystkim obejrzeć księgi wieczyste – można to zrobić za darmo w sądzie rejonowym albo za pośrednictwem Internetu. Osoba sprzedająca nieruchomość ma obowiązek podania nam numeru księgi. Jeśli kupujemy dom w stanie surowym musimy upewnić się, że deweloper na pewno miał pozwolenie na budowę i prawo do gospodarowania terenem, że oferuje bezpłatne usuwanie usterek technicznych, możliwa jest reklamacja itd.
Nie wolno zapominać, że najgorszym doradcą jest pospiech. Kupując dom powinniśmy dać sobie tyle czasu, ile ten proces wymaga. Nie powinniśmy decydować się na pierwszą dostępną nieruchomości, która rzuci się nam w oczy. Rynek należy analizować, najlepiej obejrzeć kilka różnych nieruchomości itd. Trzeba pamiętać, że jest to decyzja zwykle na całe życie.
Kolejnym błędem jest próba „oszczędzania” na pomocy fachowców. O wiele rozsądniejszym rozwiązaniem jest zapłacenie doświadczonej i kompetentnej osobie za to, że sprawdzi stan techniczny nieruchomości zanim zdecydujemy się na jej zakup. Dzięki temu uniknąć możemy o wiele wyższych kosztów związanych na przykład z wymianą instalacji, usuwaniem grzyba czy pleśni, prostowaniem podłóg itd.
Wiele osób nieświadomie kupuje dom, który… widnieje w rejestrze zabytków. W takim przypadku spotkać się można z wieloma problemami w przypadku chęci przebudowy oraz nadzór konserwatora zabytków nad każdym remontem.
Ostatnią rzeczą, o której trzeba pamiętać przed dokonaniem zakupu są koszty utrzymania i eksploatacji zakupionego przez nas domu. Jego cena wyjściowa to jedno – czasem trafić można na ogromny dom w świetnej cenie, ale należy pamiętać, że trzeba go jeszcze odpowiednio urządzić (a często wyremontować), ogrzać i ogólnie utrzymać w dobrym stanie. Dochodzą do tego dodatkowe wydatki i obowiązki związane z utrzymaniem terenu wokół domu, zwykle ogrodu. Często po przeanalizowaniu wszystkich wydatków i czasu, który trzeba poświęcić chociażby na sprzątanie ludzie decydują się jednak na zakup mniejszego, ale łatwiejszego w utrzymaniu domku.

Powyższe błędy to tylko część rzeczy, o których trzeba pamiętać przed zakupem. Przede wszystkim powinniśmy się uzbroić w cierpliwość i nie pozwolić, aby pośpiech był naszym doradzcą.