Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on maj 12, 2019 in Budowlanka i remonty |

Zgłoszenie budowy a zgoda na budowę – czym się różnią?

Jeśli zdecydujemy się na budowę domu, musimy być świadomi tego jakie przepisy nas obowiązują. Najważniejsze dla nas jest to, że żeby zacząć budowę, będziemy musieli albo zgłosić budowę domu albo otrzymać zgodę na tego rodzaju działania. Czym różnią się te dwa pojęcia i co mówi o tym prawo budowlane

Ustawa z dnia 7 lipca 1994 i prawo budowlane

Dokumenty ten sprawiły, że budowa domów stała się znacznie prostsza. Procedura uzyskania zgody na rozpoczęcie budowy jest znacznie łatwiejsza i pozwala uniknięcie zbędnych formalności. W związku z wprowadzeniem nowych przepisów, osoba, która chce rozpocząć budowę domu będzie musiała albo uzyskać zgodę na te działania albo zgłosić je w odpowiednim urzędzie. Spróbujmy rozdzielić te dwa pojęcia.

Zgłoszenie budowy domu

Przepisy mówią o tym, że takiego zgłoszenia musimy dokonać w Starostwie. Wybierając się do niego będziemy musieli zabrać ze sobą wymagane dokumenty. Jakie?
-projekt budowlany wraz z potrzebnymi pozwoleniami,
-zaświadczenie, że osoba, która przygotowała projekt należy do izby architektów,
-oświadczenie mówiące o tym, że jesteśmy posiadaczami działki,
-ewentualne inne zgody takie jak pozwolenie od konserwatora zabytków, jeśli nasza działka jest wpisana w rejestrze zabytków.
Bardzo ważne jest to, żeby takie zgłoszenie oddać na 21 dni przed planowanym rozpoczęciem budowy. Dzięki temu damy władzom czas na ewentualny sprzeciw. Powody sprzeciwu mogą być bardzo różne, a do tych najczęstszych należą:
-sytuacja, w której zgłoszenie dotyczy działki, której nie posiadamy,
-momentu, w którym łamiemy prawo budowlane.
Bardzo istotne jest też to, żeby przynieść wszystkie niezbędne dokumenty, bo jeśli tego nie zrobimy, cały proces będzie trwał znacznie dłużej. Jednak jeśli nasza budowa spełnia wszystkie wymagania, sprzeciw się nie pojawi, a my będziemy mogli rozpocząć prace budowlane. Ważne jest też to, że budowa musi się zacząć w ciągu trzech lat od dnia zgłoszenia budowy. Jeśli tego nie zrobimy, będziemy musieli przejść przez cały proces jeszcze raz.

Zgoda na budowę domu

Drugi sposób, aby legalnie rozpocząć budowę, to uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę. W tym przypadku będziemy musieli udać się do urzędu miasta lub gminy. Jeśli chodzi o dokumenty, które będziemy musieli dołączyć, niczym nie różnią się one od tych, które już zostały wymienione. Na zgodę na rozpoczęcie budowy będziemy musieli jednak poczekać trochę dłużej, bo może to trwać nawet 65 dni. Dokument pozwalający nam na rozpoczęcie prac dostaniemy pocztą. Tak samo, jak w przypadku zgłoszenia budowy, taka zgoda obowiązuje przez trzy lata.