Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on kwi 2, 2018 in Budowlanka i remonty |

Parapety idealne do każdej elewacji

Parapety idealne do każdej elewacji

Parapet oprócz drzwi i okien jest podstawowym elementem zdobiącym każdy budynek. Dodaje on nie tylko estetycznego i niezwykle pięknego wyglądu każdej elewacji, lecz także chroni ją przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Jaki parapet należy zakupić, aby spełniał on nasze najśmielsze oczekiwania ?

Każdy budynek mieszkalny jest w trakcie użytkowania narażony na nieprzyjazne warunki atmosferyczne. Opady w postaci deszczu lub śniegu mogą narazić ściany budynku na zamoknięcie, dlatego też niezbędny jest parapet. Niezwykle ważne jest to, aby woda dobrze spływała, dlatego parapety powinny być ułożone z odpowiednim spadem na zewnątrz oraz powinny być co najmniej pięć centymetrów wysunięte poza ścianą. Materiał z którego zostanie wyprodukowany,parapet zewnętrzny powinien być zawsze nieprzemakalny oraz bardzo odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne tj. wszelkiego rodzaju opady, wysokie i niskie temperatury oraz na promienie słoneczne. Każdy parapet to bardzo ważny element elewacji naszego domu który powinien być zharmonizowany z innymi jej elementami np. cokołem który jest użyty do wykończenia ścian i okien, oraz pokryciem dachu. Jeżeli cokół wyprodukowany jest z cegły klinkierowej, pożądany efekt uzyskamy, wykonując z niej także parapet. Dla domu który zbudowany został z drewna, najlepiej będzie pasował parapet z wysuszonego budulca drewnianego. Bardzo ważne jest aby wszystkie widoczne z zewnątrz drewniane elementy stanowiły jednolitą barwę.

Trwały parapet z blachy stalowej.

Obecnie na rynku istnieje szeroka gama różnorodnych parapetów, które to potrafią we właściwy sposób spełniać swoje funkcje. Dużą popularnością cieszy się parapet z blachy stalowej, który jest bardzo ekonomiczny i trwały. Odpowiednio konserwowany może wytrzymać nawet trzydzieści lat. Może on być montowany do okien z PVC oraz drewnianych. Do ich produkcji używa się ocynkowanej blachy stalowej, którą powinno się pomalować lakierami akrylowymi albo poliestrowymi w celu lepszego zabezpieczenia. Najczęściej maluje się je na kolor biały, brązowy lub srebrny. Na rynku budowlanym mamy również dostęp do parapetów imitujących słoje drewna. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, aby stalowy parapet skrócić, musimy pamiętać żeby miejsce przycięte dobrze zabezpieczyć przed korozją. Aby zrobić skuteczne wyciszenie uderzenia na deszcz, należy pod płaszczyzną parapetu ułożyć materiał wyciszający lub przykleić do jego spodu specjalne podkładki które będą tłumić hałas.

Praktyczny parapet z blachy aluminiowej

Na naszym rynku nie brakuje również droższych ale zarówno trwalszych jak i sztywniejszych parapetów aluminiowych. Produkuje się je metodą ciągnięcia roztopionego aluminium lub gnie się je na zimno, a następnie są pokrywane poliestrowymi albo akrylowymi lakierami proszkowymi. Taka powłoka nie odpryskuje i nie potrzeba jej konserwować. Do standardowych kolorów parapetów aluminiowych należą: biały lub brązowy, Istnieje również możliwość zamówienia ich w różnych kolorach za odpowiednią dopłatą. Zarówno parapetyz blachy aluminiowej jak i z blachy stalowej potęgują odgłos spadającego deszczu. Dlatego koniecznie trzeba zadbać o to żeby wytłumić hałas.

Parapet z bardzo trwałego PVC

Produkowane są one na rynku ze spienionego lub twardego PVC, natomiast ich powierzchnia pokrywana jest laminatem. Pierwsze z nich zawsze są pełne, a te drugie posiadają budowę komorową. Bardzo często zastosowanie mają jako wykończenie okien z PVC i są sprzedawane przez producentów tych okien. Parapet ten jest odporny na wilgoć, skoki temperatury oraz promieniowanie UV. Mają dobre wytłumienie na dużego rodzaju opady deszczu. Dostaniemy je w każdym możliwym kolorze gdyż dostępność jest ogromna. Możemy dostać je również z laminowanymi okleinami imitującymi drewno.

Dekoracyjne i praktyczne parapety z płytek klinkierowych i gresowych

Zarówno jedne jak i drugie są bardzo ładne, trwałe, a przy tym nienasiąkliwe. Bardziej praktyczne są jednak płytki ze szklaną powierzchnią, którą łatwiej utrzymać jest w czystości. Na rynku istnieje duża dostępność płytek klinkierowych w różnych odcieniach czerwieni, brązu i żółci, również indywidualne możemy zamówić także białe oraz czarne. Na parapet zawsze trzeba wybierać płytki w takim samym kolorze jak do wykończenia nawierzchni tarasów oraz schodów. Wielu producentów oferują klientom klinkierowe płytki parapetowe z kapinosem. Jeżeli chodzi o wybór kolorów czy faktur płytek gresowych to jest on nieograniczony.

Naturalne parapety z drewna.

Zawsze dobrze wyglądają z naturalnymi materiałami tj. kamień, cegła oraz drewno. Ponadto sprawdzają się także doskonale w połączeniu z otynkowaną ścianą. Poza tym parapety drewniane bardzo dobrze pasują zarówno do domów tradycyjnych, jak i o nowoczesnej architekturze. Koniecznie trzeba pamiętać, że niezabezpieczone drewno pod wpływem zróżnicowanej temperatury i opadów atmosferycznych szybko niszczeje. Do takich parapetów można zastosować tylko odpowiednio zaimpregnowane drewno, a w trakcie użytkowania należy systematycznie je konserwować.

Bardzo trwałe parapety z kamienia naturalnego lub sztucznego

Są one niezwykle eleganckie, bardzo trwałe oraz odporne na zmienne warunki atmosferyczne i nie potrzebują zabiegów konserwujących. Ich wysoka cena ma tutaj swoje znaczenie. Parapet z kamienia naturalnego w połączeniu z kamiennym cokołem czy podestem ma bardzo ładny wygląd. Wykonuje się je z granitu, z łupka, bazaltu oraz piaskowca. Ostatni z wymienionych materiałów wymaga jednak zabezpieczenia specjalnym impregnatem. Nie zaleca się stosowania marmuru ze względu na jego porowatą strukturę, gdyż przez mikropory woda dostaje się w głąb materiału powodując jego pęknięcia. Dużo tańsze jest wyprodukowanie parapetów z konglomeratu, czyli z materiału utworzonego na bazie zmielonego kamienia naturalnego, spojonego żywicą poliestrową. Wyroby z takiego połączenia są bardzo trwałe i odporne oraz w doskonały sposób mogą imitować kamień naturalny.