Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on maj 30, 2019 in Budowlanka i remonty |

Czym jest prawo budowlane?

Prawo budowlane można określić jako zbiór przepisów, które dotyczą budownictwa. Od projektowania, przez budowę, po rozbiórkę – tego wszystkiego dotyczą przepisy prawa budowlanego. Warto je poznać przynajmniej pobieżnie, jeśli mamy w planach postawienie swojego domu od podstaw. Dzięki temu uda nam się uniknąć wielu nieprzyjemności i nieporozumień. Jakie są jego najważniejsze punkty i jak je rozumieć?

Ustawa z dnia 7 lipca 1994

Najważniejsze przepisy dotyczące budownictwa zawiera ustawa z dnia 7 lipca 1994 roku. Warto zapoznać się z jej treścią, żeby mieć chociaż pobieżne pojęcie co nam wolno, a czego nie. Jeśli mamy problemy z jej zrozumieniem, warto skonsultować się z zaufaną kancelarią prawną, której pracownicy będą w stanie wszystko nam wyjaśnić. Dzięki jej znajomości będziemy mogli uniknąć wielu błędów i problematycznych sytuacji, które mogą nie tylko nas sporo kosztować, ale też opóźnić całą budowę. Szukając informacji na jej temat, musimy wiedzieć, że na przestrzeni lat pojawiło się wiele nowelizacji, które wiele zmieniły w jej treści. Stało się tak ze względu na pozostałe nowe przepisy, które zostały prowadzone w ciągu ostatnich 25 lat.

Najważniejsze punkty ustawy z 7 lipca 1994

Tak naprawdę wybór najważniejszych przepisów, o jakich mówi ta ustawa wcale nie jest takie łatwe, bo poszczególnych projektów mogą dotyczyć różne punkty. Są jednak takie elementy, które będą dotyczyły większości z nas. Szczególną uwagę warto zwrócić na te, które dotyczą ochrony środowiska, bo te najczęściej ulegają różnym zmianom. Oprócz tego, warto przeczytać ogólne przepisy mówiące o budowie i rozbiórce budynków mieszkalnych. Warto też zwrócić uwagę na punkty dotyczące miejsca inwestycji, które będą dla nas niesamowicie istotne jeśli chodzi o miejsce budowy.
Co jeszcze znajdziemy w prawie budowlanym? Reguluje ono również pracę osób związanych z budową, a więc czytając je poznamy prawa i obowiązki ekipy budowlanej i kierownika budowy. Poza tym, dowiemy się tam też jak postępować w przypadku przeróżnych wypadków. Oczywiście to nie wszystkie elementy, o których mówi prawo budowlane. Najważniejsze jest to, żeby poszukać tych przepisów, które dotyczą naszego konkretnego przypadku. Dokładne zapoznanie się z nimi i zrozumienie ich sensu będzie miało dla nas bardzo duże znaczenie. Tylko dzięki temu będziemy w stanie przeprowadzić budowę domu sprawnie i bez żadnych problemów. W dodatku, jeśli jakiekolwiek kłopoty się pojawią, będziemy wiedzieć jak je rozwiązać.