Hipoteka – co to takiego?
Wielu z nas zastanawia się nad kupnem własnego mieszkania lub domu i myśli o wzięciu w tym celu odpowiedniego kredytu. Szukając go, z pewnością słyszeliśmy o hipotece. Ale co właściwie oznacza to pojęcie?
Hipoteka – co to takiego?
Hipoteka to prawo rzeczowe, które stanowi zabezpieczenie na wypadek niespłacenia zobowiązania. A więc kiedy my przestaniemy spłacać kredyt hipoteczny, bank będzie miał prawo do przejęcia naszej nieruchomości na rzecz uregulowania należności. Powstaje ona w momencie, w którym wpisujemy dany dom lub mieszkanie do księgi wieczystej, a wygasa kiedy spłacimy całość kredytu hipotecznego. Czyli teoretycznie dom należy do nas, ale w przypadku kiedy przestaniemy spłacać zobowiązanie, bank będzie mógł użyć go do dochodzenia swoich praw.
Co jeśli spóźnię się ze spłatą kredytu?
Jeśli chcemy wziąć kredyt, musimy pamiętać o tym, że podpisując umowę zobowiązujemy się do terminowego spłacania poszczególnych rat. Wszystkie dane dotyczące spłaty zawarte są w umowie, więc to bardzo ważne, żeby dokładnie ją przepisać zanim złożymy na niej swój podpis. Co jeśli jednak zapomnimy się i nie zapłacimy raty kredytu w terminie?
W przypadku spóźnienia, które nie przekroczy dwóch tygodni, bank zadzwoni do nas, żeby przypomnieć nam o płatności. Jeśli tego nie zrobimy, otrzymamy kolejny telefon z działu windykacji. Kolejnym krokiem będzie wysłanie monitu, za który przyjdzie nam już zapłacić. Jednak to jeszcze nie koniec kroków, jakie może podjąć bank. W tym momencie sprawa może zostać zgłoszona już do sądu, a do akcji wkroczy komornik. Dostaniemy od niego specjalne pismo z informacją o zajęciu nieruchomości i kolejne wezwanie do zapłaty. Na tym etapie mamy dwa tygodnie, żeby uregulować zadłużenie, bo jeśli tego nie zrobimy, komornik wyznaczy termin, w którym przyjdzie do nas, żeby obejrzeć nieruchomość.
Kolejnym etapem będzie publiczna licytacja, na której nasz dom lub mieszkanie zostanie sprzedane. W ten sposób bank uzyska pieniądze, które jesteśmy mu winny. Z tej kwoty zostanie też opłacony komornik i ewentualni inni wierzyciele zamieszani w sprawę. Nie mniej jednak, nie jest tak, że publiczna licytacja zawsze musi się odbyć. Bank może dać nam możliwość samodzielnego znalezienia kupca. Zawsze warto z tego skorzystać, bo dzięki temu będziemy w stanie sprzedać nieruchomość za znacznie wyższą kwotę, niżeli w przypadku licytacji organizowanej przez bank. Dzięki temu uda nam się spłacić zadłużenie i być może coś jeszcze nam zostanie na inne wydatki.
Najnowsze komentarze