Nieruchomość zakupiona? Czas na remont!
Zakup pierwszej własnej nieruchomości, bez względu na to, czy jest to małe mieszkanie, czy dom z ogromnym ogrodem, to niezwykle ważne wydarzenie w życiu każdego człowieka. Nieruchomość gwarantuje komfort i bezpieczeństwo, jest to też dobry sposób na ulokowanie pieniędzy. Dom czy mieszkanie zwykle nie traci zbytnio na swojej wartości (a często wręcz znacznie na niej zyskuje), nieruchomość jest też długowieczna a grunt, na której się znajduje praktycznie niezniszczalny, przez co lokal może pozostać własnością rodziny przez wiele pokoleń.
Sporym plusem posiadania własnego lokum, w przeciwieństwie do wynajmowanego mieszkania czy domu, jest fakt, że to od nas zależy, w jaki sposób wykonane zostaną aranżacje wnętrz, w jakim stylu będą one wykończone, z jakich mebli będziemy korzystać, jakimi dekoracjami uatrakcyjnimy poszczególne pomieszczenia itd. Zanim jednak dokonamy zakupu należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań.
Zakup nieruchomości – od czego zacząć
Po pierwsze zdecydować należy, że pragniemy dokonać zakupu mieszkania, czy domu. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy, które należy wziąć pod uwagę. Nie bez znaczenia są też koszta – nie tylko samego zakupu, ale też urządzenia (a często wcześniejszego wyremontowania) i utrzymania nieruchomości. O wiele więcej kosztować będzie bowiem ogrzanie 100metrowego domku niż 60metrowego mieszkania – nie należy o tym zapominać. Kolejną decyzją, którą należy podjąć jest to, czy mieszkanie / dom kupować będziemy na rynku pierwotnym, od dewelopera, czy na rynku wtórnym, bezpośrednio do obecnego właściciela. Również te rozwiązania mają wady i zalety. W przypadku rynku pierwotnego spotkać możemy się na przykład z nieuczciwym deweloperem, cały proces trwa bardzo dużo czasu, nowe mieszkania są też zwykle bardzo drogie. Z drugiej strony nie musimy się zwykle martwić o stan techniczny nieruchomości (ewentualne usterki powinny podlegać reklamacji i być bezpłatnie naprawiane) a także niespodzianek w stylu zameldowanych w zakupionym przez nas mieszkaniu lokatorów. Na takie ryzyko możemy być narażeni w przypadku zakupu nieruchomości na rynku wtórnym. Może tez ona być przykładowo obciążona hipoteką a stan techniczny znacznie różnić się od tego przedstawionego w ofercie. Aby tego uniknąć należy dokładnie sprawdzić wszelką dokumentacje, w tym księgi wieczyste, oraz poprosić fachowców o ocenę właściwego stanu nieruchomości. Plusem jest natomiast zwykle znacznie niższa cena oraz fakt, że właścicielami stajemy się od razu po podpisaniu umowy.
Czas na remont
Zarówno w przypadku nowych nieruchomości, jak i tych odkupywanych od poprzednich właścicieli zazwyczaj czeka nas remont. Lokale kupowane na rynku wtórnym mogą wymagać odświeżenia, nowe – odpowiedniej aranżacji odpowiadającej naszym potrzebom i oczekiwaniom. Czeka nas też zakup mebli, wszystkich niezbędnych sprzętów, dekoracji itd. Dodatkowo wymiana okien i drzwi, malowanie bądź tapetowanie ścian, odpowiednie oświetlenie i wiele, wiele innych czynności. Od czego zacząć? Po pierwsze można pomyśleć o skorzystaniu z pomocy specjalistów. Architekci wnętrz mogą nam pomóc w zaprojektowaniu funkcjonalnych, a zarazem przytulnych pomieszczeń, które będą w pełni odpowiadać naszym indywidualnym potrzebom i oczekiwaniom. Jeśli doskonale wiemy, czego chcemy oraz potrafimy uniknąć różnego rodzaju pułapek, planowaniem przestrzennym może zająć się sami. Następnym krokiem powinno być szczegółowe zaplanowanie remontu. Zacząć należy je od dokonania dokładnych pomiarów podłóg, sufitów czy ścian, dzięki czemu uda nam się uniknąć przykrych niespodzianek (np. kiedy zakupione przez nas sprzęty nie będą dokładnie dopasowane do ścian, przez co efekt może okazać się niechlujny) a także zaoszczędzimy sporo czasu na dalszym etapie remontu. Następnie należy dokładnie przeanalizować budżet, jakim dysponujemy na przeprowadzanie remontu i ustalenie priorytetów związanych z wykonywaniem poszczególnych prac. Na pewno większe znaczenie od modnych, designerskich dekoracji mają szczelne okna i drzwi, które pomogą nam zaoszczędzić na ogrzewaniu, dlatego to na tych elementach nie powinniśmy oszczędzać. Często zdarza się, że osoby źle zaplanują swój budżet (albo nie zrobią tego w ogóle) i większość pieniędzy wydadzą na samym początku remontu, przez co przeprowadzenie go może nie tylko znacznie się przedłużyć, może też być dokonane za pomocą materiałów gorszej jakości itd. W następnej kolejności powinno się ustalić tak zwaną „hierarchię ważności” poszczególnych pomieszczeń. Prym wiedzie zwykle kuchnia, która jest sercem całego domu, gdzie spędza się mnóstwo czasu, przygotowuje posiłki itd. Sprzęty, które zakupimy powinny służyć nam przez lata, a sam układ sprzętów i mebli powinien być funkcjonalny i usprawniać czynności wykonywane codziennie w kuchni. Warto wiedzieć, że niektóre czynności remontowe lepiej wykonywać latem (np. wymiana okien i drzwi), inne zaś zimą (wykończeniówka, malowanie ścian i tym podobne). Z remontem nie należy się spieszyć, w końcu w mieszkaniu czy domu mamy spędzić (zwykle) całe nasze życie, powinien więc być on zarówno przytulny, funkcjonalny, jak i wyglądający estetycznie.
Najnowsze komentarze