Własny dom – rynek wtórny, pierwotny, a może budowa?
Posiadanie własnego domu jest marzeniem wielu osób. Po pierwsze zakup własnej nieruchomości – bez względu na to, czy jest to dom, czy mieszkanie – jest bezpieczną i rozsądną formą ulokowania oszczędności, a sam dom może pozostać w rodzinie przez wiele pokoleń. Nieruchomości nie tylko nie tracą znacznie na swojej wartości, w wielu przypadkach wręcz na niej zyskują. Tym, co wyróżnia dom od mieszkania jest spory komfort związany z terenem go otaczającym – zwykle ogrodem, pomieszczeniami gospodarczymi itd. Dodatkowo mieszkając w bloku liczyć musimy się z przyzwyczajeniami innych lokatorów, niekiedy bardzo uciążliwych – głośne słuchanie muzyki, częste imprezy czy awantury, palenie papierosów na balkonie itd. Mieszkając w domu możemy tego uniknąć. Podjęcie decyzji o zakupie domu to jednak dopiero początek. Wciąż jednak pozostaje do podjęcia kilka ważnych decyzji.
Zakup domu na rynku wtórnym
Dom z rynku wtórnego, zakupiony bezpośrednio od obecnego właściciela jest zwykle najtańszym rozwiązaniem. Właścicielami domu stajemy się już w momencie podpisania umowy, dlatego cały proces trwa stosunkowo krótko. Oczywiście z zakupem domu na rynku wtórnym wiąże się też wiele pułapek i niebezpieczeństw – związanych zarówno ze stroną formalo-prawną, jak i stanem technicznym nieruchomości. O czym należy pamiętać, aby ich uniknąć? Po pierwsze musimy dokładnie sprawdzić całą dokumentacje związaną z domem, który chcemy zakupić. Osoba, która go sprzedaje jest zobowiązana do podania nam numeru księgi wieczystej, którą sprawdzić możemy bezpłatnie w Internecie lub w sądzie rejonowym. Można tam sprawdzić między innymi, kto jest rzeczywistym właścicielem nieruchomości, czy nie ciąży na niej hipoteka i inne zobowiązania itd. Drugą niezwykle ważną rzeczą, którą musimy sprawdzić, jest to, czy w domu nikt nie jest aktualnie zameldowany. Należy poprosić właściciela o dostarczenie nam stosownego zaświadczenia z urzędu gminy. Jeśli stara się on wykręcić, zwleka itd. – zarówno z zaświadczeniem z urzędu, jak i numerem księgi wieczystej – powinna zapalić nam się w głowie czerwona lampka. Zdecydowanie nie powinniśmy też zgadzać się na to, aby obecny właściciel wymeldował się z domu dopiero po podpisaniu umowy. Dzięki temu powinno nam się udać uniknąć wielu problemów i nerwów. Rzeczywisty stan techniczny domu może też znacznie różnić się od tego opisanego w ofercie, dlatego warto zapłacić za fachową ocenę – na dzień dobry stracimy co prawda nawet kilkaset złotych, ale unikniemy przykrych niespodzianek i o wiele większych kosztów na przyszłość.
Zakup domu na rynku pierwotnym
Alternatywą dla zakupu domu na rynku wtórnym jest zakup nowego domu od dewelopera. To rozwiązanie również ma swoje zalety i wady. Do tych pierwszych zalicza się fakt, że z pewnością w nowym domu nikt nie będzie zameldowany, będziemy bowiem jego pierwszymi właścicielami. Również stan techniczny domu powinien być bez zarzutu. W umowie powinna dodatkowo znajdować się informacja o możliwości reklamacji na wypadek usterek wynikających z wadliwej konstrukcji. Wady te powinny być bezpłatnie usunięte przez dewelopera. Zagrożenia wynikają głównie ze strony nieuczciwych deweloperów, dlatego najlepiej korzystać z usług firm o ugruntowanej pozycji na rynku. Przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy trzeba upewnić się, że deweloper ma prawo do danego terenu i pozwolenie na budowę. Najlepiej też kupować dom już wybudowany, dzięki czemu unikniemy ryzyka rozwiązania firmy, jej niewypłacalności czy ogłoszenia bankructwa zanim dokończone zostaną prace. Zanim podpiszemy umowę musimy też mieć pewność, że jest ona dla nas w pełni zrozumiała – nie zawiera dwuznacznych zapisów, kruczków prawnych itd. Warto zasięgnąć w tej kwestii porady prawnej. Równie duże znaczenie mają plany zagospodarowania przestrzeni, na której wybudowany będzie nasz dom – być może tuz za płotem planowana jest budowa instytucji, która w znacznym stopniu obniży jakość naszego życia? Oczywiście zakup nowego domu od dewelopera wiąże się też ze znacznie większymi kosztami.
Budowa nowego domu
Projektowanie domu od podstaw jest rozwiązaniem zarówno najkosztowniejszym, jak i dającym nam największe pole do popisu. Zakupić należy na początek ziemię, na której chcemy do wybudować i zdobyć stosowne pozwolenia. Następnie przejść można do planu zagospodarowania przestrzeni i zaprojektowania samego domu. Najlepiej, aby zadaniem tym zajęli się profesjonalni architekci, którzy wezmą pod uwagę nasze oczekiwania i uwagi, jednocześnie biorąc pod uwagę aspekty, o których laicy nie mają pojęcia. Dzięki temu konstrukcja będzie zarówno efektywna pod względem estetycznym, funkcjonalna, jak i w pełni bezpieczna. Wybudowanie własnego domu jest bardzo czasochłonnym i kosztownym rozwiązaniem, ale dzięki temu zyskamy pewność, że dom będzie w pełni odpowiadał naszym potrzebom a jego stan będzie bez zarzutu.
Bez względu na to, na które z rozwiązań się zdecydujemy, należy pamiętać o czyhających na nas pułapkach, a także mieć na uwadze wszelkie plusy i minusy. Dzięki temu uda nam się nabyć nieruchomość, która służyć będzie przez długie lata – zarówno nam, jak i naszym potomkom.
Najnowsze komentarze