Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on paź 30, 2019 in Budowlanka i remonty |

Domki modułowe i letniskowe

Domki modułowe i letniskowe

Coraz więcej Polaków decyduje się na wyprowadzkę z zatłoczonych, zasmogowanych centrów miast i przeniesienie się na podmiejskie osiedla, na których coraz częściej pojawiają się domki modułowe schowane pomiędzy zielenią. Przyjrzyjmy się temu, pozornie nowemu jak na polskie warunki zjawisku, bo niewielu wie, że w tej technologii popularnie buduje się domki letniskowe.

Czym są domki modułowe

To tak naprawdę znana już od dziesięcioleci technologia budowlana. Zakłada ona wykorzystanie gotowych elementów konstrukcyjnych, dzięki czemu budynki stawia się nie tylko szybciej od standardowych konstrukcji, ale i koszty takiej budowy są nieco niższe. Do tej pory technologia ta popularna była wśród deweloperów – powstawały w ten sposób liczne domki letniskowe w turystycznych miejscowościach.

Zastosowanie – działka

Niskie koszty kupna i konstrukcji będą na pewno korzystne w przypadku, gdy chcemy zbudować nieduży domek na terenie przynależącego do nas ogródka działkowego. Tego typu konstrukcje zazwyczaj nie posiadają zaawansowanych instalacji elektrycznych i całego zaplecza gospodarczego. Będą zatem tanią opcją, którą przy odpowiednim doborze elementów konstrukcyjnych będą mogli zbudować nawet niezbyt zorientowani w kwestiach technicznych właściciele posesji.

Zastosowanie – domki letniskowe

Domki modułowe to też dobry wybór jeśli chodzi o budowę domków letniskowych. Polskie warunki zagospodarowania przestrzennego nie wymagają wielu dokumentów jeżeli stawiamy budynek o powierzchni poniżej dwudziestu pięciu metrów kwadratowych, który nie jest zespolony z fundamentami. Z domków letniskowych też nie korzystamy na co dzień, więc nie wymagana jest zbyt zaawansowana technologia grzewcza, a funkcjonalność ma dawać wygodę mieszkańcom przy okazyjnych, weekendowych wypadach za miasto.

Ominięcie pozwolenia na budowę

Niektórzy decydują się też na domki modułowe zamiast zwykłych, standardowych domów. Oczywiście koszty nabycia działki są podobne, jednak ograniczenie do 25m powierzchni mocno ogranicza możliwości zamieszkiwania przez większą rodzinę. Domek bez pozwolenia sprawdzi się dla singli i bezdzietnych par. Często domki letniskowe są też rozbudowywane modułami w zwykłe domy mieszkalne.

Koszty i trwałość – wykorzystane materiały

Oczywiście głównym problemem związanym z domkami modułowymi będą przede wszystkim materiały, z których je wykonano. Zazwyczaj konstrukcja wymaga dodatkowo ocieplenia. Moduły nie pozawalają też na w pełni swobodne dzielenie aranżowanej powierzchni na pomieszczenia dostosowane w pełni do naszych indywidualnych potrzeb.