Jakie są rodzaje bram wjazdowych?
Brama wjazdowa to niezwykle ważny element całego ogrodzenia, który powinien być odpowiednio zaprojektowany oraz dobrany do otoczenia. Każda brama stanowi nie tylko niezawodną ochronę domu przed złodziejami, ale także daje mieszkańcom wsparcie oraz komfort w ich codziennym funkcjonowaniu.
Przed zakupem odpowiedniej bramy na posesję warto zapoznać się z obowiązującymi w naszym kraju przepisami prawnymi. Otóż każda brama wjazdowa nie powinna być węższa niż 2, 4 metra. Niemniej zdaniem wielu fachowców, nie warto instalować konstrukcji, która posiada szerokość mniejszą niż trzy metry. O tym, jak będzie wyglądał wjazd na naszą posesję decyduje również szerokość drogi oraz minimalny promień skrętu. Warto pamiętać o tym, że odległość między bramą wjazdową, a zewnętrzną krawędzią drogi powinna być równa co najmniej promieniowi skrętu. Dzięki takiemu rozwiązaniu przejeżdżający przez wjazd samochód ma odpowiedni zapas miejsca z każdej strony. Montując bramę warto również pamiętać o tym, że nie powinna ona otwierać się na zewnątrz posesji.
Obecnie na rynku budowlanym istnieje bardzo szeroki wybór tych produktów, dlatego też wybór idealnie pasującego do całokształtu naszej posesji nie jest łatwy. Aby wybrana brama wjazdowa stanowiła pomoc, a nie przeszkodę w codziennym funkcjonowaniu, warto dobrze zastanowić się nad wyborem odpowiedniego rodzaju. Wybór powinien być podyktowany nie tylko preferencjami właściciela posesji, ale przede wszystkim kształtem działki. W zależności od panujących na naszej posesji warunków, możemy zakupić się na bramę rozwieralną, czyli inaczej zwaną skrzydłową oraz przesuwną.
Czym się charakteryzuje skrzydłowa brama wjazdowa.
Każda brama skrzydłowa charakteryzuje się tym, że ma jedno lub dwa skrzydła przymocowane do słupków za pomocą odpowiednich zawiasów. Kupując taką bramę wjazdową, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na odpowiednie wykonanie słupków. Otóż materiał z którego zostały one wykonane oraz przekrój powinien być dostosowany do ciężaru oraz wielkości zastosowanych skrzydeł. Bramę skrzydłową mocuje się zazwyczaj do metalowych słupków, kotwionych w murowanych słupach ogrodzeniowych, a czasem bezpośrednio osadzonych w fundamencie. Tego typu systemy zazwyczaj wyposażone są w rygiel blokujący lub metalowy ogranicznik przymocowany do podłoża od strony ulicy, które nie pozwalają skrzydłom na przypadkowe otwarcie się. Tego typu brama wjazdowa sprawdza się przede wszystkim w miejscach, gdzie podjazd dla samochodów jest dłuższy, niż skrzydła bramy. Taką bramę warto zamontować na takiej posesji na której podjazd posesji jest wąski i jednocześnie bardzo długi. Ze względów konstrukcyjnych takie brama taka może mieć maksymalnie trzy metry szerokości.
Siłowniki liniowe oraz podziemne montowane do bram skrzydłowych.
Decydując się na takie rozwiązanie warto mieć na uwadze fakt, że jej skrzydła są bardzo ciężkie, dlatego też jest je trudno otwierać ręcznie. Idealnym rozwiązaniem jest więc montaż siłowników oraz odpowiedniego napędu. Automatyczne otwieranie umożliwiają siłowniki, które należy umocować z jednej strony do skrzydła, a z drugiej do słupka ogrodzeniowego. Pracą tych siłowników steruje centralka, która musi być zamontowana w oddzielnej puszce. Ponadto bardzo często na słupkach umieszcza się fotokomórki oraz specjalne czujniki. W wielu bramach skrzydłowych bardzo często stosuje się tanie oraz niezwykle łatwe do zamontowania siłowniki liniowe. Szczególnym rodzajem napędów do bram skrzydłowych są nowoczesne siłowniki podziemne, które umożliwiają obrót skrzydła nawet do 180 stopni. Zazwyczaj montuje się je w metalowej kasecie pod skrzydłem.
Niezwykle praktyczne bramy przesuwne.
Bramy przesuwne to nowoczesny produkt, który wyposażony jest w jedno skrzydło, które przesuwa się wzdłuż wewnętrznej strony ogrodzenia. W zależności od zamontowanego mechanizmu, wyróżnia się bramę szynową oraz samonośną. Krańce tych bram zazwyczaj kończą się słupkami. Jeden z nich ma za zadanie utrzymywać skrzydło w pionie, jednocześnie odpowiadając za ruch bramy. Natomiast drugi słupek zabezpiecza skrzydło przed niekontrolowanym wysunięciem się z prowadnicy. Nowoczesna brama przesuwna idealnie sprawdza się w przypadku działek, na których dom lub garaż znajduje się bardzo blisko ogrodzenia, gdyż zajmuje ona bardzo mało miejsca na podjeździe i nie potrzebuje dużej przestrzeni do otwarcia. Jest więc idealna w sytuacji, gdy podjazd jest taki krótki, że między bramą a domem jest tylko tyle miejsca, ile zajmuje samochód. Strona, na którą brama będzie się przesuwała, jest w dowolna. Jedynym warunkiem jest to, aby otwarte skrzydło [b[bramy nie zasłaniało furtki. W bramach szynowych skrzydło porusza się na rolkach po zamocowanej w fundamencie szynie. Taka brama jest co prawda o wiele tańsza niż brama samonośna, ale cieszy się mniejszą popularnością na rynku, gdyż wymaga ona systematycznego usuwania zanieczyszczeń z szyny, co jest bardzo uciążliwe, zwłaszcza w okresie zimy.
.
Najnowsze komentarze