Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on wrz 2, 2018 in Budowlanka i remonty |

Cyrkulacja powietrza i jej znaczenie

Czy wiesz, na czym polega wentylacja? Konieczny warunek dla zdrowia i dobrego samopoczucia człowieka? Z pewnością kojarzy ci się ona z cyrkulacją powietrza, i słusznie. Ale co poza tym?

Czym jest proces wentylacji?

Jak już wspomniano powyżej wentylacja to inaczej proces cyrkulacji powietrza, zazwyczaj pomiędzy zamkniętymi pomieszczeniami a zewnętrzną przestrzenią. Jeśli w danym pomieszczeniu stale lub czasowo przebywają ludzie albo zwierzęta wentylacja jest procesem niezbędnym. Dopływające z zewnątrz świeże powietrze powinno bowiem zastąpić zużyte i zanieczyszczone powietrze wewnątrz. Jest to konieczne zarówno do procesu oddychania, a więc życia, jak i do prawidłowego działania różnego rodzaju urządzeń. Potrzeba wentylowania powietrza jest tym większa, im bardziej jest ono zanieczyszczone przez czynniki takie jak dym papierosowy, różnego rodzaju pyły, opary środków chemicznych itd. Wentylacja może też odbywać się w systemie zamkniętym. Dzieje się tak na przykład na pokładzie samolotów, gdzie niemożliwa jest wymiana powietrza. Jest ono wówczas filtrowane, mieszane z tlenem, reguluje się jego temperatura oraz wilgotność a następnie powraca do kabiny.

Różne rodzaje wentylacji

Istnieje kilka rodzajów wentylacji. Pierwszym z nich jest wentylacja naturalna, do której wykorzystywany jest na przykład przeciąg. Kolejnym rodzajem jest wentylacja grawitacyjna, gdzie wymiana powietrza odbywa się poprzez różnicę ciśnień znajdujących się w wentylowanej powierzchni a ujściem wentylacyjnego kanału do atmosfery. W wentylacji mechanicznej do wymiany powietrza stosuje się specjalistyczną aparaturę, w hybrydowej zaś wykorzystuje się specjalną kombinacje wentylacji mechanicznej i grawitacyjnej, które stosowane są w zależności od zapotrzebowania zarówno na świeże powietrze, jak i panujące warunki pogodowe.

Objawy mogące świadczyć o złej wentylacji powietrza

Brak właściwej cyrkulacji powietrza niesie ze sobą szereg negatywnych skutków. Część z nich jest widoczna, pozostałe nie, co czyni je jeszcze bardziej niebezpiecznymi. Do objawów widocznych zalicza się między innymi pleść występującą na ścianach budynków, skraplanie się pary wodnej na szybach, lustrach i innych powierzchniach wewnątrz pomieszczenia, wyczuwalne zwiększenie poziomu wilgotności powietrza oraz ciąg wsteczny powietrza poprzez kratki wentylacyjne, skutkujący rozpowszechnieniem się zapachu pleśni, spalin, dymu i potraw czy też wlotem różnego rodzaju pyłów. Do objawów niewidocznych zalicza się natomiast częste bóle głowy oraz odczuwalne, chroniczne zmęczenie, podrażnione błony śluzowe, alergie oraz choroby układu oddechowego a także niszczenie ścian budynku.

Wentylator i jego funkcja

Proces wentylacji został już szczegółowo omówiony, czas wyjaśnić czym jest wentylator, jakie są jego rodzaje oraz pełnione przezeń funkcje. Wentylatory zamiennie nazywa się sprężarkami. Są to przepływowe maszyny, których zadaniem jest transportowanie różnego rodzaju gazów przy pomocy urządzeń technologicznych wykorzystujących stworzone w tym celu przewody wentylacyjne. Przyrost ciśnienia statycznego występującego w wentylatorze jest większy od strony ssawnej aniżeli tłocznej. Cała energia gazu zawarta jest zaś w jego składowej kinetycznej.

Rodzaje wentylatorów

Wentylatory podzielić można ze względu na kilka czynników. Pierwszym z nich są cechy konstrukcyjne, wyróżniamy na tej podstawie wentylatory osiowe (normalne, śmigłowe, strumieniowe i przeciwbieżne), promieniowe (normalne, poprzeczne i bębnowe), osiowo-akcyjne i diagonalne. Kolejny podział dokonany jest na podstawie sposobu budowy, wyróżnia się urządzenia ssące, tłoczące, i ssąco-tłoczące. Na podstawie ilości wirników znajdujących się w urządzeniu wentylatory dzielą się na jednostopniowe i wielostopniowe, zaś na podstawie wielkości wytwarzanego ciśnienia na niskociśnieniowe, średniociśnieniowe i wysokociśnieniowe. Ostatni podział związany jest z zastosowaniem, i tak spotkać się możemy z wentylatorami przeznaczenia ogólnego, przeznaczenia specjalnego, morskie, kopalniane, przeciwwybuchowe, do transportu pneumatycznego i do transportu substancji chemicznie aktywnych.
Do budowy wentylatorów wykorzystuje się specjalne łożyska. Mogą one być kulkowe, charakteryzujące się wysoką odpornością na warunki pogodowe, i ślizgowe, o niskiej tolerancji. Wraz z ich zużywaniem rośnie generowany przez nie hałas. Konstrukcja musi być wówczas usprawniona przy pomocy specjalnych smarów, podnoszących żywotność, obniżających nieprzyjemny i uciążliwy hałas, szum i wibracje.

Proces wentylacji powietrza jest niezwykle ważny. Nie tylko może mieć negatywne skutki dla ludzkiego zdrowia czy nawet życia (np. wskutek ulatniania się gazu), ale też do samego komfortu pracy czy wykonywania dziennych czynności. Wybierając mieszkanie lub dom warto upewnić się, że możliwe jest dokonanie w nim przeciągu, w przeciwnym razie możemy zaopatrzyć się w wentylator mechaniczny. Ważne, aby powietrze w naszym otoczeniu zawsze było świeże i niezanieczyszczone.