Wpływ warunków atmosferycznych na życie człowieka
Odpowiednie warunki atmosferyczne mają ogromne znaczenie dla życia, zdrowia i funkcjonowania człowieka. Niestety często się o tym zapomina. Ważna jest zarówno temperatura mieszcząca się w granicach komfortu cieplnego – tak, aby człowiekowi nie było ani za zimno, ani za ciepło, ale tez inne czynniki, takie jak wilgotność powietrza, czyli zawartość znajdującej się w niej pary wodnej (zarówno za niska, jak i za wysoka niesie ze sobą nieprzyjemne konsekwencje, nie tylko dla ludzi, ale też pomieszczeń i znajdujących się tam sprzętów), właściwa cyrkulacja itd. Jeśli którykolwiek z tych czynników jest zachwiany, pogarsza się komfort życia, wydajność pracy, a także niszczeje mieszkanie czy też biuro. O odpowiednie warunki należy zdać a pomóc mogą w tym różnego rodzaju urządzenia, takie jak klimatyzatory, wentylatory, nawilżacze, osuszacze i tym podobne. Teraz na tapetę weźmy jednak ocieplanie, czyli zwiększanie temperatury pomieszczenia. Jak możemy to osiągnąć?
Grzanie czy ocieplanie?
Oczywiście temperaturę w domu czy mieszkaniu podnieść można przy pomocy grzejników czy też kominka. Istnieją różne rodzaje paliw, które mogą w tym celu posłużyć, zarówno stałe, czyli na przykład węgiel bądź drewno, jak i pozostałe – gazy oraz oleje opałowe. Każde z tym paliw ma zarówno wady, jak i zalety a ich wybór należy do indywidualnych preferencji człowieka oraz możliwości, jakie oferuje mu przestrzeń, która ma zostać ogrzana. Ogrzewanie jest oczywiście skuteczne, ale też kosztowne, poza tym wymaga zwykle od człowieka wykonywania czasochłonnych czynności. Warto więc nie tylko grzać, co również ocieplać, na przykład za pomocą izolacji termicznej.
Sposoby ocieplania
Dom ocieplić można zarówno od zewnątrz, przy pomocy odpowiedniej izolacji, ale także od wewnątrz. Na takie rozwiązanie decydują się przede wszystkim osoby mieszkające w blokach, gdzie decyzja o wykonaniu termicznej izolacji na budynku nie zależy od nich, a często odwlekana jest na przykład ze względów finansowych lub braku czasu. Ocieplanie ścian od wewnątrz jest o wiele trudniejsze, ale zwykle skuteczne. Ponieważ jest to dosyć skomplikowane zajęcie, wymagające dodatkowo podjęcia szeregu istotnych decyzji, takich jak wybór materiału, który stanowić będzie ocieplacz itd., przez co błędy mogą się negatywnie odbić na stanie całego mieszkania, należy powierzyć to zadanie specjalistom. Tutaj szczegółowo omówione zostanie ocieplenie zewnętrzne, czyli termiczna izolacja.
Izolacja – co to takiego?
Izolacja to sposób na oddzielenie bądź zabezpieczenie od siebie dwóch sąsiadujących elementów, aby nie wywierały one na siebie wzajemnego wpływu, który mógłby mieć negatywne skutki. Wyróżnia się wiele rodzajów izolacji, np. elektryczne, wodochronne, wiatrochronne akustyczne, chemoodporne, przeciwdrganiowe i oczywiście te, które interesują nas najbardziej – czyli termiczne, zwane też cieplnymi. Wszystkie materiały budowlane wykorzystywane do wykonania tego typu instalacji oraz warstwy tynku, która jej towarzyszy zwane są systemem ociepleniowym. Ten tym ocieplania budynków polega na zamocowaniu na jego zewnętrznych ścianach specjalnego termoizolacyjnego materiału. Zwykle przybiera on formę płyt, wykonane są one najczęściej z wełny mineralne, polistyrenu ekstrudowanego bądź styropianu. Tak przygotowana warstwa izolacyjna musi być następnie przykryta warstwą zaprawy zbrojonej siatą, na przykład z włókna szklanego. Kolejnym krokiem jest wykonanie ostatnie warstwy, czyli tynku. Ma on chronić cały system ociepleniowy, przez co również pomieszczenia znajdujące się wewnątrz przed różnymi szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi, czyli na przykład obfitymi opadami deszczu bądź śniegu, dużym mrozem, silnym wiatrem, mocnym nasłonecznieniem i tak dalej. Do wykonania warstwy tynkarskie wykorzystać można różne rodzaje tynków – mineralne, silikonowe, akrylowe, silikatowe, jak i różne ich mieszanki. Stosowanie izolacji termicznej ma zarówno zalety, jak i niestety wady. Do tych ostatnich zalicza się przede wszystkim fakt, że elewacje stają się o wiele bardziej podatne na uszkodzenia. Zalet jednak jest o wiele więcej – ocieplać można bowiem bloki już istniejące, osiąga się również dzięki tej metodzie bardzo dobre rezultaty.
W trosce o nasze życie i zdrowie warto pamiętać o znaczeniu, jakie ma dla niego temperatura i inne warunki atmosferyczne. Dzięki współczesnej, wysoko rozwiniętej nauce i technice możemy nie tylko dokładnie je badać i ustalać optymalne normy, ale też dowolnie modyfikować – tak, aby zapewnić sobie i całemu naszemu otoczeniu jak największy komfort. Mimo, że zmienia się klimat i zimy nie są już tak mroźnie jak niegdyś, mróz wciąż jednak może nam się dać we znaki. Grzanie w piecu czy kominku oraz ogrzewanie np. kaloryferami czy grzejnikiem jest skuteczne, ale mało ekonomiczne i ekologiczne. Ocieplenie budynku, w którym spędzamy dużo czasu jest rozwiązaniem, które może pomóc w zniwelowaniu tych problemów. Warto poszukać rozwiązań idealnie dopasowanych do naszych potrzeb.
Najnowsze komentarze