Kredyt mieszkaniowy – czy warto?
Pewnego rodzaju tradycją w polskiej kulturze jest kupowanie mieszkania na własność. Nie jest to jednak zwyczaj typowy dla wszystkich mieszkańców Europy. Zanim zdecydujemy się na kredyt mieszkaniowy, warto przemyśleć sobie kilka podstawowych kwestii.
Mieszkanie na kredyt – czy warto
Na pytanie, czy warto kupować mieszkanie na własność, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Trzeba zastanowić się, jakie są nasze indywidualne potrzeby i jaki charakter ma nasza praca. Jeżeli często zmieniamy miejsce zamieszkania, kupno mieszkania będzie pewnego rodzaju utrudnieniem dla rozwoju naszej kariery zawodowej.
Lokalizacja
Zwróćmy uwagę przed wszystkim na lokalizację. Najbardziej korzystny będzie zakup mieszkania w dużym ośrodku miejskim. Nawet załamanie gospodarcze i kryzys na rynku mieszkaniowym najmniej dotyka mieszkańców metropolii, które mogą zaoferować dużo możliwości pracy zarobkowej w przeciwieństwie do małych miasteczek.
Ceny najmu
Ceny najmu w porównaniu do cen kupna i miesięcznej raty kredytu mogą być bardzo różne. W zależności od miasta jedna lub druga opcja może być bardziej korzystna.
Wkład własny
Jeżeli chcemy uzyskać pożyczkę na kupno mieszkania, musimy wykazać przede wszystkim zdolność kredytową, która zależeć będzie od wielu różnych czynników. Wpływ na to będzie miała wysokość naszych zarobków, ich stałość i to, jaki rodzaj umowy stosunku pracy posiadamy. Nie bez znaczenia jest też własny wkład w kredyt. Zazwyczaj jest to minimum dwadzieścia procent wartości lokalu, który chcemy nabyć. Oczywiście im wyższym wkładem własnym dysponujemy, tym większa jest nasza szansa na uzyskanie pożyczki, ale też przekłada się to na szybkość spłaty kredytu czy na wysokość miesięcznych rat.
Jak oszczędzać
Istnieje wiele sposobów na oszczędzenie pieniędzy na wkład własny pod kredyt mieszkaniowy. Są różne szkoły – jedni decydują się na nadgodziny i dodatkowe prace dorywcze, inni zaciskają pasa i oszczędzają na codziennych wydatkach. Jeszcze inni decydują się mieszkać z rodzicami do momentu, aż nie uzbierają potrzebnej kwoty. Opcją jest też wynajem pokoju we wspólnym mieszkaniu ze współlokatorami, co potrafi obniżyć koszty najmu o nawet dwie trzecie względem wynajmu samodzielnego mieszkania.
Mieszkanie jako inwestycja
Inaczej oczywiście będziemy myśleć o kredycie mieszkaniowym jeżeli chcemy zostać inwestorami i lokal lub lokale kupujemy pod najem. W tym przypadku należy dokładnie rozważyć sytuację rynkową w mieście, w którym chcemy zainwestować. Ważne, aby wpływy z najmu (po odliczeniu podatku!) przynajmniej pokrywały koszty miesięcznej raty kredytowej i czynsz do spółdzielni mieszkaniowej.
Najnowsze komentarze