Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on cze 30, 2019 in Budowlanka i remonty |

Jak dostać kredyt na mieszkanie?

Kredyt na mieszkanie jest marzeniem wielu z nas. Chcemy w końcu przestać wynajmować i przeprowadzić się na swoje. Jednak żeby dostać taką pomoc finansową, trzeba spełnić konkretne warunki. Jakie?

Zdolność kredytowa

Najważniejsze jest to, żeby nasza zdolność kredytowa była wystarczająca. Co to właściwie oznacza? Najprościej rzecz ujmując, chodzi o to, żeby nasza sytuacja finansowa w danym momencie pozwoliła nam na bezproblemowe spłacanie rat kredytu. Możemy sprawdzić ją samodzielnie używając stron, na których można przeprowadzić symulację kredytową lub poczekać, aż zrobi to za nas bank. Zawsze rozsądniej będzie zacząć od sprawdzenia jej samemu, żeby być przygotowanym na to, co stanie się w banku. Dzięki temu będziemy mogli oszczędzić sporo czasu i uniknąć przykrych niespodzianek. Ale na czym właściwie polega sprawdzenie zdolności kredytowej kiedy staramy się o kredyt na mieszkanie?

Zdolność kredytowa – o co zapyta nas bank?

Kiedy udamy się do banku, żeby złożyć wniosek o kredyt, bank zapyta nas o poniższe rzeczy:
-nasz dochód, czyli ile zarabiamy miesięcznie i w jaki sposób uzyskujemy ten dochód. Spore znaczenie będzie tu miał rodzaj umowy, jaką podpisaliśmy z naszym pracodawcą,
-nasze wydatki, a więc to ile wydajemy na nasze obecne mieszkanie i różne media, ale też czy mamy jakieś inne zobowiązania finansowe, które musimy spłacać. Ważne będzie też to czy mamy jakieś karty kredytowe i jak wyglądają ich limity,
-ile osób jest na naszym utrzymaniu oraz jaki jest nasz stan cywilny,
-ile chcemy pożyczyć i na jak długo,
-czy mamy jakiś wkład własny, czyli nasze oszczędności, które chcemy przeznaczyć na zakup mieszkania.
Na podstawie tych informacji, bank będzie w stanie oszacować czy będziemy mogli spłacać kredyt, o którym marzymy. Porówna on nasze przychody z wydatkami i podejmie decyzję, która może być albo pozytywna, albo negatywna. Duże znaczenie będzie tu miał też fakt czy bierzemy kredyt sami czy z inną osobą (na przykład z naszym małżonkiem). Dzięki temu może się okazać, że dochody danego gospodarstwa domowego są znacznie większe, a koszty utrzymania wcale nie rosną znacząco. Ważny będzie też nasz wkład własny. Banki dużo przychylniej patrzą na osoby, które przychodzą do nich z pewnymi własnymi oszczędnościami. Może to nie tylko zmniejszyć kwotę, jaką musimy pożyczyć, ale też pokazać, że jesteśmy w stanie odkładać pieniądze, dzięki czemu prawdopodobieństwo, że spłacimy kredyt na mieszkanie będzie znacznie większe, co zwiększy również zaufanie banku do nas.