Jakich dokumentów będziemy potrzebować, żeby dostać kredyt na mieszkanie?
Kredyt gotówkowy i kredyt hipoteczny to dwa zupełnie różne produkty finansowe. Ten drugi różni się od pierwszego tym, że zakupiona nieruchomość musi zostać zabezpieczona hipoteką. Wiąże się z tym, fakt, że będziemy potrzebować innych dokumentów, kiedy będziemy starać się o taką pożyczkę. Co będzie nam potrzebne, kiedy będziemy starać się o kredyt na mieszkanie?
Jakie dokumenty musimy przygotować?
Formalności będą różnić się w zależności od banku, więc różne miejsca mogą poprosić nas o różne dokumenty. Nie mnie jednak, zawsze będziemy musieli pokazać dokument, który potwierdzi naszą tożsamość. Zazwyczaj będzie to dowód osobisty. Jednak to jeszcze nie wszystko, bo bank może też chcieć zobaczyć drugi dokument, który będzie mógł potwierdzić, że to faktycznie my. Możemy w takiej sytuacji pokazać prawo jazdy, legitymację studencką lub paszport. W przypadku, kiedy pomagają nam poręczyciele, oni również będą musieli pokazać takie same dokumenty, które potwierdzą ich tożsamość.
Oprócz tego, będziemy musieli też udowodnić, że zarabiamy wystarczająco, żeby dostać kredyt na mieszkanie. W tym celu będziemy musieli pokazać zaświadczenie, które dostaniemy od naszego pracodawcy, na którym będzie napisane jaka jest forma naszego zatrudnienia i ile zarabiamy. Jeśli prowadzimy działalność gospodarczą, będziemy musieli pokazać PIT za zeszły rok, który będziemy mogli dostać w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Czasem konieczne będzie też pokazanie wykazów z konta, które udowodnią, że regularnie dostajemy wynagrodzenie.
Co jeszcze?
Jednak te dokumenty będziemy musieli pokazać starając się również o zwykły kredyt. Czym różni się kredyt hipoteczny? Bank będzie chciał dowiedzieć się czegoś o nieruchomości, którą chcemy zakupić, a więc będziemy musieli pokazać wstępną umowę, którą zawarliśmy z deweloperem. Oprócz tego, konieczny będzie też odpis z księgi wieczystej. Jeśli kupujemy nieruchomość używaną, będziemy musieli też pokazać akt własności, który dostaniemy u obecnego właściciela mieszkania. W dodatku, konieczne będą też wyciągi ze spółdzielni mieszkaniowej, które potwierdzą, że właściciel nie zalega z opłatami za mieszkanie. Na tym jednak nie kończą się dokumenty, które będziemy musieli pokazać. Oprócz tego wszystkiego, kiedy już uda nam się zakupić mieszkanie, bank będzie chciał zobaczyć potwierdzenie zakupu. W tym celu będziemy musieli pokazać akt własności, który możemy dostać u notariusza. Dzięki temu bank nie będzie miał żadnych wątpliwości.
Najnowsze komentarze