Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on maj 21, 2019 in Budowlanka i remonty |

Budowa domu – jakie formalności musimy załatwić?

Budowa domu – jakie formalności musimy załatwić?

Niezależnie od tego czy chodzi nam o Warszawę, Łódź, czy Gdańsk, wszędzie będzie nas obowiązywało to samo prawo budowlane. Wydawać by się mogło, że po uzyskaniu zgody na budowę całe formalności mamy już za sobą. Niestety nic bardziej mylnego. Co czeka nas po tym, jak urząd pozwoli nam zacząć prace budowlane?

Co przed rozpoczęciem budowy domu?

Budowa rozpoczyna się w momencie, gdy podejmujemy prace przygotowawcze. Do nich należą zajęcia takie jak:
-wytyczenie geodezyjne na naszej działce,
-niwelacja terenu,
-rozplanowanie terenu budowy,
-przyłączenie infrastruktury technicznej.
Jednak zanim zaczniemy cokolwiek robić, będziemy musieli poinformować odpowiednie osoby o dacie rozpoczęcia budowy. Będą nam do tego potrzebne niezbędne dokumenty. Głównie chodzi tutaj o oświadczenie kierownika budowy, które potwierdzi, że udało nam się zaplanować bezpieczeństwo na terenie budowy. Do tego potrzebne będzie nam zaświadczenie, mówiące o tym, że kierownik budowy faktycznie może wykonywać ten zawód, a więc należy do odpowiedniej izby zawodowej. Bardzo ważne jest też to, żeby wszystkie dokumenty miały termin ważności, bo bez tego mogą zostać odrzucone.
Oprócz tego, zanim rozpoczniemy budowę, musimy zadbać o to, żeby została ona odpowiednio oznakowana. W tym celu będziemy musieli kupić specjalną tablicę informacyjną, na której znajdzie się informacja o:
-rodzaju przeprowadzanych robót,
-numer pozwolenia na budowę,
-numer zgłoszenia budowy,
-adres organu nadzoru budowlanego,
-adres wykonawców budowy,
-imię i nazwisko kierownika budowy,
-numery telefonów alarmowych.
Taka tablica musi zostać umieszczona w widocznym miejscu, najlepiej od strony ulicy. Możemy zamontować ją na płocie, lub na specjalnych barierkach, które stawia się w miejscu, w którym odbywa się budowa. Tak naprawdę o taką tablicę powinien zadbać kierownik budowy, ale warto, żebyśmy my również wiedzieli o tym, że będzie ona potrzebna. Dzięki temu będziemy mogli zwrócić uwagę na jego ewentualne niedopatrzenie.

Koniec z formalnościami

To już tak naprawdę wszystkie formalności, jakie będziemy musieli załatwić zanim rozpoczniemy budowę domu. Oczywiście nie możemy zapominać też o wszelkich zgodach, które powinniśmy uzyskać jeszcze przed tym, jak zgłosiliśmy budowę. Ważne jest też to, żeby pamiętać, że w każdym miejscu w Polsce, czy to Warszawa, Łódź, czy Kraków, będą nas obowiązywać te same przepisy, do których musi zastosować się każdy, kto marzy o budowie własnego domu.