Inwestycja w mieszkanie
Po 2000r. w Polsce coraz większą popularnością cieszą się inwestycje w lokale przeznaczone na różne działalności związane z najmem. Warto zastanowić się, czy obecnie nadal jest to opłacalny biznes i przeanalizować podstawowe kwestie, związane z inwestowanie w kolejne mieszkanie kupowane pod wynajem.
Mieszkanie na tradycyjny najem
Tradycyjna forma najmu to popularny sposób zarobku dla osób posiadających na własność puste mieszkanie. Warto pamiętać w tym przypadku o podpisaniu odpowiedniej umowy z wynajmującym. Dobrym rozwiązaniem jest spisanie umowy u notariusza. W tym przypadku właściciel mieszkania zyskuje dodatkowe zabezpieczenie przed nieuczciwym wynajmującym – w zapisie dokumentu znajduje się bowiem adres ewentualnej eksmisji lokatora w przypadku, gdy ten nie wywiązuje się z uiszczania opłaty za najem. Brak odpowiednio skonstruowanej umowy to przy obowiązującym w Polsce prawie brak zabezpieczenia. Nie można eksmitować mieszkańców na tzw. ulicę nawet w przypadku wielomiesięcznego zalegania z czynszem.
Najem krótkoterminowy
Coraz częstsza praktyka polegająca na krótkoterminowym (czasem nawet tylko na jedną dobę) najmie nieruchomości. Sytuacja prawna w tej kwestii cały czas jeszcze się kształtuje. Niektóre państwa europejskie wprowadzają w tej kwestii coraz to nowsze obostrzenia, dlatego jeżeli zdecydujemy się na tego typu działalność, musimy mieć stale rękę na pulsie, aby nie ominęły nas żadne nowelizacje ustaw związanych z tego typu działalnością. Nieruchomości w najmie krótkoterminowym teoretycznie przynoszą wyższy przychód niż tradycyjna forma najmu, bowiem stawki dobowe po zliczeniu wszystkich dni w miesiącu znacznie przekraczają dochód zwykłego najmu. Miejmy jednak na uwadze, że nie zawsze uda nam się w pełni zapewnić grafik najmu.
Najem dla firm
W dużych miastach niektóre międzynarodowe korporacje podejmują stałą współpracę z właścicielami nieruchomości. Centrala takiej firmy niejednokrotnie deleguje swoich pracowników do filii rozsianych w różnych częściach świata. Delegacje takie trwają od kilku tygodni do kilku miesięcy. W celu zapewnienia komfortu pracowników, korporacje utrzymują sieć zaplecza lokalowego. Taka forma współpracy potrafi zapewnić właścicielom mieszkania stały, bezpieczny dochód.
Podatki
Działalność związana z najmem jest opodatkowana. W zależności od tego, jakiego rodzaju wynajmem nieruchomości prowadzimy, koszty uzyskania dochodu i sposób opodatkowania mogą się znacznie różnić. Często mieć na uwadze trzeba też prowizję, którą pobierają firmy zajmujące się najmem lokali w imieniu właścicieli. Należy dokładnie przenalizować podpisane umowy i uiścić adekwatne rozliczenie podatkowe.
Najnowsze komentarze