Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lip 2, 2018 in Budowlanka i remonty |

Przeznaczenie poszczególnych typów hal budowlanych

Hala Targowa we Wrocławiu, tamtejszy Dworzec Główny z jedną z najbardziej rozpoznawalnych hal peronowych w Polsce, Tauron Arena w Krakowie, Hala Widowiskowo-Sportowa Spodek w Katowicach… Są to miejsca, o których większość osób słyszała lub też odwiedziła w ramach prowadzonej tamże działalności lub odbywających się wewnątrz wydarzeń. Co je sobą łączy? Wszystkie z nich – pomimo różnego przeznaczenia – występują w budownictwie pod wspólną nazwą hala.

Hala, czyli co?

Pod pojęciem hali znajduje się zwykle dosyć duże i obszerne pomieszczenie lub budynek o podziale nawowym. Zwykle jest on jednokondygnacyjny. Hale mogą być zarówno murowane, lub też namiotowe. Te ostatnie są tańsze do postawienia, materiałem użytym do wybudowania konstrukcji jest zazwyczaj aluminium, stal albo płyty PCV. W zależności od wykorzystanego materiału mogą one być sezonowe lub całoroczne – odporne na różne warunki atmosferyczne, w tym także duże opady deszczu i śniegu są przede wszystkim konstrukcje wykonane ze stali.

Przeznaczenie poszczególnych hal

Hale mogą pełnić szereg różnych funkcji. W zależności od swojego przeznaczenia różnią się pod względem samej konstrukcji, zagospodarowania przestrzennego itd. Jednym z popularniejszych typów hal są hale przemysłowe, zwane też fabrycznymi. Na ich obszarze odbywa się na przykład proces produkcyjny lub magazynowane są różnego rodzaju produkty czy sprzęty. Zwykle przyjmują formę jedno- lub wielonawowych konstrukcji szkieletowych. Poza samą przestrzenią przeznaczoną na realizacje głównego celu na tego typu halach lub też w bliskim ich sąsiedztwie znajdują się dodatkowe pomieszczenia, takie jak na przykład biura osób z zarządu spółki, nadzorujących proces produkcyjny czy też zajmujących się ochroną całego obiektu, a także pomieszczenia wykorzystywane w celach gospodarczych i socjalnych – łazienki, umywalnie, szatnie czy małe kuchnie. Równie popularne co handlowe są też te rodzaje hal, które związane są z handlem. Na ich terenie odbywają się głównie targi, podczas których zakupić można wiele produktów oraz skorzystać z usług szeregu punktów, na przykład gastronomicznych. Takie miejsca są bardzo popularne w dużych miastach, gdzie zakupy odbywają się przede wszystkim w „bezdusznych” supermarketach, ponieważ oferują często produkty od lokalnych producentów i małych rodzinnych firm, świeże, wykonywane własnoręcznie, jedyne w swoim rodzaju. Są to głównie wielonawowe pomieszczenia bądź jedno przestronne pomieszczenie. Kolejny typ chętnie i często odwiedzanych hal to te, na których odbywają się różnego rodzaju wydarzenia sportowe lub organizowane są masowe widowiska, takie jak koncerty, kabarety itd. Czasem działalność ta jest rozdzielona na wydarzenia sportowe i inne, najczęściej jednak przestrzeń może być modyfikowana tak, aby spełniała wszelkie wymogi, jakie stawia przed nią organizacja konkretnego wydarzenia. Hala widowiskowa, podobnie jak i sportowa podzielona jest na trzy główne części. Pierwszą z nich jest scena czy tez arena, na której odbywa się program artystyczny, trwa mecz itd. Drugą stanowią miejsca, które zajmowane są przez gości – nazywa się je zazwyczaj widownią. Pod nią (choć nie jest to reguła) znajdują się natomiast takie pomieszczenia jak łazienki, przebieralnie, zaplecze techniczne itd. Wszystkie powyższe funkcje mogą też pełnić hale namiotowe. Wyłącznie murowane są natomiast hale peronowe, czyli odseparowany od reszty dworca budynek lub przestronne pomieszczenie znajdujące się na jego powierzchni, pod którą znajdują się tory i perony. Może być to element głównego dworca czy też poszczególny przystanek. Czasem tego typu budynek znajduje się również na dworcach autobusowych, chociaż nie jest to tak powszechne jak w przypadku hal kolejowych.

O czym pamiętać budując halę?

Budynek hali, bez względu na swoje przeznaczenie ani to, czy wybudowany jest na stałe, czy tylko sezonowo, musi być zarówno w pełni funkcjonalny i bezpieczny, może też dodatkowo wyróżniać się ciekawą architekturą. Funkcjonalność jest cechą oczywistą – aby wykonywane były cele, do których hala została przeznaczona, niezbędne jest zapewnienie odpowiedniego zaplecza. Jeśli pracują tam ludzie – muszą mieć gdzie odpocząć, zjeść coś czy skorzystać z toalety. Zespoły mające zagrać na ważnym koncercie muszą mieć swoje garderoby i miejsce dla ich załogi technicznej. Zespoły sportowe muszą mieć się gdzie naradzać. W przypadku lokali gastronomicznych, niezbędne jest odpowiednie zaplecze kuchenne i sanitarne – i tak dalej. Równie oczywista jest kwestia dotycząca bezpieczeństwa. Jak każda konstrukcja budowlana musi ona spełniać szereg wymogów, tak aby nie zagrażała znajdującym się wewnątrz ludziom i ich zdrowiu, np. poprzez zawalenie dachu czy brak drogi ucieczki na wypadek pożaru itp. Co do wyglądu i ciekawych rozwiązań architektonicznych – mogą one przyciągnąć turystów a tym samym generować zysk. Niektóre takie miejsca stały się celem wizyt same w sobie, przykładowo katowicki Spodek jest niekwestionowanym symbolem miasta.