Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lip 10, 2019 in Budowlanka i remonty |

Polacy kupili rekordową liczbę mieszkań, a popyt wciąż rośnie.

Ceny nieruchomości wciąż rosną, skąd tak duży popyt

Kupując mieszkanie dziesięć, dwadzieścia lat temu nie musiałeś zastanawiać się, czy musisz pospieszyć się z kupnem, bo mieszkania wkrótce zdrożeją, czy poczekać, aż stanieją. Miały stałą cenę w poszczególnych miastach, a lekkie wahania ich wartości nie miały większego znaczenia. Od kilku lat mieszkania stale drożeją, ci co czekali na kupno mieszkania, aż rynek się nasyci i będzie taniej gorzko tego żałują. Dla przykładu: ceny transakcyjne na rynku pierwotnym we Wrocławiu wzrosły od 2015 do 2018 roku z sześciu, do prawie siedmiu tysięcy złotych. Kraków podobnie – od sześciu tysięcy do prawie siedmiu za metr kwadratowy. Podobne tendencje zauważalne są we wszystkich miastach Polski. Wysokość kredytu mieszkaniowego również jest na coraz gorszych warunkach, a jednak Polacy kupili rekordowo dużą ilość mieszkań w zeszłym roku.
Nie trudno zauważyć, że jakość życia w Polsce się poprawiła. Dodatkowo inteligencja finansowa staje się coraz bardziej powszechna. Ludzie nie chcą już żyć „od pierwszego, do pierwszego”, uczą się oszczędzać i inwestować, by mieć majątek, który pozostawią swoim dzieciom. Dlatego zamiast wynajmować, kupują.

Wymagany jest coraz większy wkład własny, skąd wziąć na niego pieniądze?

Kiedyś wkład własny przy braniu kredytu hipotecznego często był dobrowolny, a miał on na celu obniżenie raty comiesięcznych spłat. Dziś sprawa wygląda zupełnie inaczej. Praktycznie każdy chcąc zakupić nieruchomość musi posiadać odpowiednie środki na start. Banki potrzebują zabezpieczenia i to często nie małego, dziesięć, a nawet do dwudziestu procent (w zależności od banku) od całkowitej wartości nieruchomości, to już standard w 2019 roku. Jeśli cierpliwie zbierasz od lat na uzbieranie wkładu własnego, by w końcu kupić własny dom, przejrzyj skrupulatnie listę banków. Wahania są spore, także dopasuj ofertę do swoich oczekiwań. Chociaż banki najchętniej przyjmą od ciebie gotówkę, pamiętaj, że jako zgromadzoną przez nas wartość może również uznać środki zgromadzone w inny sposób. Mowa tu na przykład o zakupionej przez ciebie ziemi pod budowę domu, zgromadzonych materiałów budowlanych, czy środki pochodzące z likwidacji książeczki mieszkaniowej. Prawdą jest, że tendencja do wzrostu cen mieszkań, podwyżki stóp procentowych, wyższe raty kredytów będzie się utrzymywała dlatego nie warto zwlekać z kupnem mieszkania. Wysokość kredytu mieszkaniowego w dużej mierze zależy od twojej sytuacji finansowej, od tego ile masz pieniędzy na start. Dlatego musisz dokładnie przeanalizować moment, w którym kupisz mieszkanie. Czy bardziej opłaca ci się jeszcze poczekać i uzbierać więcej pieniędzy, czy już kupić mieszkanie nim znów zdrożeją.