Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on cze 11, 2018 in Budowlanka i remonty |

Jak czyścić drewniane meble, aby na długo wyglądały jak nowe?

Drewniane meble są bardzo popularne, gdyż świetnie wyglądają oraz są bardzo wytrzymałe. Aby na długie lata meble wyglądały jak nowe, warto odpowiednio o nie zadbać. Jak czyścić meble drewniane oraz jak je polerować, by na długo pozostały trwałe i lśniące?

Drewno należy do najbardziej trwałych materiałów, a jego odporność wystawiana jest przez lata użytkowania na rozmaite próby. Jednak żadne meble drewniane nie są niezniszczalne. Do podstawowych dokuczliwych powodów świadczących o niedbałości o meble, które często przejawiają się w postaci plam, rysów, pęknięć czy zarysować można zaliczyć wszelkiego rodzaju fizyczne ingerencje człowieka w drewno. Często trzymane na półkach eksponaty, czy mokre szklanki zostawione na blacie na kilka godzin to niektóre sposoby nieodpowiedniej pielęgnacji mebli. O ile konstrukcja dobrze wykonanego mebla pozostaje zazwyczaj na długo stabilna, to bardzo groźnym czynnikiem degradacji mebli jest woda. Dlatego tez niezwykle istotne jest prawidłowe czyszczenie mebli drewnianych przy użyciu odpowiednich preparatów do czyszczenia, których ostatnio nie brakuje na rynku chemicznym.

Rodzaje drewna oraz jak dbać o meble?

Wybór mebli z trwałego drewna jest niezwykle istotny, gdyż wpływa ono w decydujący sposób na ich trwałość. Już na etapie zakupu warto wybrać meble wykonane ze sprawdzonego drewna, które to są trwałe, odporne na wodę oraz wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Doskonale przez wiele lat sprawują się meble wykonywane z dębu, modrzewiu lub trwałych surowców egzotycznych. Na żywotność mebli w dużym stopniu wpływa ich poprawne czyszczenie, z użyciem odpowiednich środków czyszczących. Regularne czyszczenie to główna forma dbania o zachowanie wyglądu oraz funkcjonalności eleganckiego stołu, szafy, krzesła czy drewnianych drzwi. Do czyszczenia mebli nie należy używać tłustych środków ani silnych detergentów, gdyż grozi to powstaniem plam oraz nieestetycznych przebarwień. Podstawę prawidłowego czyszczenia większości mebli stanowi lekko zwilżona szmatka, z dodatkiem dobrego płynu. Niezwykle istotne jest również to, aby każde mycie było kończone przetarciem na sucho celem uniknięcia negatywnego wpływu na wilgoć. Ponadto bardzo istotnym elementem długofalowej troski o należyty stan mebli jest kresowa konserwacja powłok malarsko-lakierniczych. Skuteczna renowacja oraz zaimpregnowanie wymagają użycia specjalistycznych preparatów, które zapewnią zachowanie naturalnych efektów wizualnych, w postaci oryginalnych faktur czy słojów. W wielu przypadkach możliwe jest także wykonanie cyklinowania mebli oraz pełne odnowienie jej wierzchniej warstwy.

Jak czyścić drewniane meble, aby nie uległy one zniszczeniu.

Czyszczenie mebli drewnianych może być bardzo łatwe oraz przyjemne. Przede wszystkim należy pamiętać o głównym elemencie ich pielęgnacji, którym jest podłożenie ochronnych podkładek lub maty pod stópki, w celu uniknięcia zadrapania drewna. Proces czyszczenia drewnianych mebli zawsze należy zaczynać od starcia z nich kurzu. Czynność tą należy regularnie powtarzać, aby delikatna powierzchnia mebli nie zmatowiała. Żeby uniknąć powstania zadrapań na meblach w trakcie odkurzania, należy zamocować do odkurzacza odpowiednią końcówkę, czyli miękką szczotkę do zbierania kurzu. W przypadku braku takiej końcówki należy użyć miękkiej szmatki wykonanej mikrofibry. Następnie należy na powierzchnię mebli nałożyć odpowiedni środek przeznaczony tylko i wyłącznie do pielęgnacji drewnianych powierzchni.

Lakier, wosk, bezbarwna farba zabezpieczająca – produkty używane do wykończeń mebli.

Jeśli chcemy osiągnąć jak najlepszy efekt czyszczenia, warto dowiedzieć się jakie wykończenie mają nasze meble. Jest to bardzo istotna informacja podczas wyboru odpowiedniego detergentu. Wśród najczęściej używanych produktów używanych do wykończeń powierzchni drewnianych można wyróżnić: lakier, wosk oraz bezbarwną farbę zabezpieczającą. Lakier jest produktem bardzo wrażliwym na wilgoć. Posiadając meble z takim wykończeniem w trakcie ścierania kurzu, szmatka powinna być zawsze bardzo delikatnie namoczona. Natomiast w celu usunięcia trudniejszych plam z powierzchni lakierowanych należy użyć tylko odrobiny specjalnego środka czyszczącego. Aby wyczyścić powierzchnię mebli wykończoną woskiem, wówczas to najlepiej jest użyć rodzaju środka czyszczącego o podobnym składzie, jaki posiada płyn do mycia naczyń. Obecne na rynku chemicznym istnieje kilka skutecznych produktów, które świetnie sprawdzą się w przypadku pielęgnacji woskowego wykończenia drewna. Jeżeli wykończeniem naszych mebli jest cienka warstwa farby, do ich czyszczenia można bez problemu użyć domowego sposobu z wykorzystaniem wody zmieszanej z tradycyjnym płynem do mycia naczyń. Natomiast jeżeli nasze meble są wykończone bezbarwną farbą zabezpieczającą, to wówczas szczególną uwagę musimy zwrócić na to, aby nie pozostawić tej powierzchni mokrej. Każdorazowo podczas czyszczenia mebli należy zawsze wycierać ich powierzchnię do sucha. Poza tym, środek czyszczący należy nakładać na szmatkę, a nie bezpośrednio na drewno.
Obecnie na rynku nie brakuje szerokiej gamy produktów przeznaczonych do czyszczenia mebli drewnianych zarówno w postaci sprayu, past, czy emulsji. Inwestycja w nowe meble jest zazwyczaj kosztowna, dlatego warto zadbać o to, aby służyły one nam przez szereg długich lat.