Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on wrz 11, 2018 in Budowlanka i remonty |

Różne rodzaje hal i ich przeznaczenie

Duże i przestronne pomieszczenie lub jednokondygnacyjny budynek o podziale nawowym w budownictwie nazywane są halami. Hala może pełnić pełnić szereg funkcji, które uzależnione są od jej przeznaczenia.

Budownictwo – rodzaje hal

Wyróżnić można kilka podstawowych rodzajów hal:
– hale przemysłowe,
– hale targowe (zwane również handlowymi),
– hale sportowe i widowiskowe,
– hale peronowe
– hale namiotowe.
Poniżej wyjaśnione zostało, do czego służą i czym się charakteryzują poszczególne rodzaje hal.

Hale przemysłowe

Hale przemysłowe zwane są również halami fabrycznymi. Są to specjalne pomieszczenia lub budynki wykorzystywane w celach produkcyjnych, magazynowych i tym podobnych. Zazwyczaj przybierają formę konstrukcji szkieletowej jedno- lub też wielonawowej. Poza głównym przeznaczeniem w halach produkcyjnych bądź też w budynkach do nich przylegających znajdują się też takie pomieszczenia jak np. biura, w których stacjonują osoby nadzorującą produkcję, ochrona itd., a także pomieszczenia socjalne takie jak szatnie, łaźnie itp.

Hale targowe

Hale targowe mogą przybierać różne formy. Zwykle buduje się je jako pomieszczenia wielonawowe, gdzie nawy znajdują się na podobnej wysokości lub jako jedno duże, przestronne pomieszczenie. Prowadzone są wewnątrz tego typu hal działania handlowe i usługowe, zakupić można różnego rodzaju produkty, głównie pochodzące od małych, lokalnych przedsiębiorców, zjeść domowy posiłek itd. Przykładem może być tutaj Hala Targowa we Wrocławiu, chętnie odwiedzana zarówno przez mieszkańców miasta, jak i licznych turystów.

Hale sportowe i widowiskowe

Aby hale tego typu mogły służyć w celach, do których są przeznaczone, tj. do organizacji różnego rodzaju imprez i wydarzeń sportowych o skali masowej stanowią zwykle budynek o zwartej formie konstrukcyjnej. Hale sportowe i widowiskowe podzielone są na dwa obszary. Pierwszy z nich to widownia, miejsca zajmowane przez uczestników konkretnego wydarzenia, na kolejnej odbywa się główny program (np. koncert czy mecz) – może to być więc scena albo boisko. Pod widownią rozumianą w sensie przestrzennym znajdują się zwykle pomieszczenia takie jak szatnie, łazienki, natryski, przymierzalnie itd., w zależności od właściwej funkcji pełnionej przez konkretną halę. Budynki te przybierają zwykle formę obszernego szkieletu zwieńczonego dachem o ciekawej budowie. Przykładem tego typu hali może być katowicki Spodek, Tauron Arena Kraków, Atlas Arena w Łodzi, Olivia w Gdańsku czy Hala Stulecia we Wrocławiu.

Hale peronowe

Halą peronową nazywa się budynek bądź też obszerne wnętrza, które mieszczą w sobie perony i tory dla pociągów (lub innych pojazdów szynowych, jak i kołowych). Stanowi ona jeden z głównych elementów dworca albo przystanku kolejowego. Hale peronowe spotykane są też na dworcach autobusowych, ale zdarza się to o wiele rzadziej. Wyróżnić możemy stacje czy też dworzec podziemny, będący niewyodrębnioną częścią całej budowlanej bryły, albo dworzec nadbudowany, wchodzący w skład większego kompleksu komercyjnego, który powstał ponad peronami i torami. W tradycyjnym znaczeniu termin hali peronowej odnosi się jednak przede wszystkim do wyodrębnionej budowli, która została dobudowana do recepcji dworca, albo jest przez nią otoczona przynajmniej z dwóch stron. Składową częścią hali tego typu jest zadaszenie nad peronami i torami.

Hale namiotowe

Ostatnim typem hal występującym w budownictwie są hale namiotowe. Są to całoroczne bądź stawiane sezonowo konstrukcje wykonane głównie z aluminium, stali bądź też płyt PCV. Stanowią one tańszą wersję hal murowanych, są przy tym równie trwałe i wytrzymałe. Hale stalowe odporne są na niesprzyjające warunki atmosferyczne, takie jak ciężkie opady śniegu i obfite deszcze, dlatego bez problemu mogą pełnić swą funkcje przez dwanaście miesięcy w roku. Takie hale wykorzystywane mogą być w wielu celach, najpopularniejsze z nich to: pomieszczenia magazynowe wykorzystywane np. w przemyśle i produkcji, namioty sportowe, namioty imprezowe (zarówno na wielką skalę, np. koncert sylwestrowy, jak i mniejszą, jaką jest przykładowo wesele), hale przemysłowe i hale pod ujeżdżalnie, służące do nauki jazdy konnej, a także trenowania skoków przez przeszkody itd.

Wszelkie hale, bez względu na swoje przeznaczenie i pełnione funkcję mają szansę stać się turystyczną atrakcją – nie tylko ze względu na odbywające się na nich wydarzenia, ale też ze względu na ciekawą architekturę. Projektując halę warto o tym pamiętać i nie pozwolić jej „zginąć w tłumie”. Poza wyglądem ważne są przede wszystkim dwa dodatkowe elementy. Pierwszym z nich jest oczywiście funkcjonalność – pomieszczenie musi spełniać nie tylko swoją główną funkcje, ale też pomniejsze, które są z nią powiązane. W tym celu wybudowane muszą być na jej terenie dodatkowe pomieszczenia itd. Drugim, szczególnie istotnym elementem, na który trzeba zwracać szczególną uwagę jest bezpieczeństwo. Budowla musi opierać się na solidnej, niestwarzającej zagrożenia dla życia i zdrowia znajdujących się wewnątrz osób, zapewniająca jednocześnie szybką i łatwą drogę ewentualnej ewakuacji.