Jak zminimalizować koszty budowy domu?
Budowa domu to poważna inwestycja finansowa, dlatego przed rozpoczęciem prac budowlanych warto dokonać konkretnych kalkulacji kosztów budowy. Już na tym etapie wielu inwestorów, często zadaje sobie pytanie, w jaki sposób zaoszczędzić na budowie domu.
Piękny i nowoczesny dom to marzenie prawie że każdego z nas. Niemniej, aby zmierzyć się z tą kosztowną inwestycją trzeba posiadać odpowiednie środki finansowe. Koszt budowy domu sięga czasem kolosalnych kwot, dlatego też przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac budowlanych warto dokonać szczegółowych kalkulacji kosztów. W przeciwnym razie na pewnym etapie budowy może okazać, że nie stać nas na wykonywanie dalszych prac budowlanych. Jeżeli zamierzamy rozpocząć budowę wymarzonego domu należy rozpocząć od wybrania odpowiedniego projektu, gdyż koszt budowy domu jest przede wszystkim uzależniony od jego wielkości. Ponadto koszt budowy zależy od wielu innych czynników takich jak: kubatura, liczba kondygnacji, stopień skomplikowania bryły, rodzaj zastosowanych materiałów oraz sposób budowania domu. Z tych też powodów każdy projekt budowlany powinien być odpowiednio dobrany do zasobności portfela inwestora. Musimy pamiętać o tym, że tylko odpowiednio dobrany projekt, rozsądnie zaplanowane poszczególnych etapów budowy oraz ich przewidziane finansowanie pozwolą nam zrealizować w całości plan budowy. Można zrealizować swoje marzenia, jednocześnie oszczędzając nawet do kilkunastu tysięcy złotych. Rozsądne i odpowiedzialne planowanie poszczególnych etapów budowy oraz kosztów z nimi związanych jest gwarancją nie tylko na spore oszczędności, lecz także na zachowanie komfortu psychicznego.
Najważniejsze etapy budowy domu – stan surowy zamknięty oraz stan domu “pod klucz”.
Budowa domu, niezależnie od jego wielkości składa się z kilku podstawowych etapów. Mianem “stan surowy zamknięty” określa się taki etap budowy, na którym mamy zrealizowane elementy konstrukcyjne oraz dach włącznie z pokryciem dachowym. Poszczególne kroki budowlane, począwszy do nabycia projektu, aż po postawienie domu w stanie surowym zamkniętym obejmują prace takie jak: wykonanie fundamentów. murowanie ścian, wykonanie stropu, wykonanie więźby dachowej, wykonanie pokrycia dachowego oraz wstawienie okien oraz drzwi.
Następnym etapem budowy domu jest wykonanie instalacji wewnętrznych, posadzek, montaż białej ceramiki, wykonanie tynków wewnętrznych oraz malowanie. Tak stan określamy jako “dom pod klucz”, czyli gotowy do wprowadzenia się lokatorów.
Firma budowlana czy system gospodarczy – jakim sposobem warto budować dom?
W przypadku zlecenia prowadzenia budowy konkretnej firmie budowlanej relacje między klientem a wykonawcą są bardzo proste. Klient podpisuje umowę wykonania domu “pod klucz” na określonych przez strony warunkach, następnie płaci i otrzymuje gotowy produkt w określonym w umowie terminie. Jest to bardzo komfortowa sytuacja, która zwalnia inwestora ze wszelkich uciążliwości związanych z budową. Niemniej decydując się na takie rozwiązanie musimy mieć pełną świadomość tego, że koszt budowy domubędzie wówczas o wiele wyższy, niż w przypadku zastosowania systemu gospodarczego. Jednak budowa domu jednorodzinnego systemem gospodarczym to nie lada wyzwanie dla każdego inwestora. Niemniej w ostatnim czasie w przypadku budowy mniejszych domków jednorodzinnych łatwych w budowie coraz więcej osób decyduje się podjąć takie wyzwanie, gdyż pozwala ono na spore oszczędności. Budowa domu tym sposobem polega na tym, że inwestor staje się sam dla siebie przedsiębiorcą budowlanym i sam organizuje budowę, zatrudniając jedynie wybranych fachowców do wykonywania poszczególnych prac. Często inwestor taki korzysta z pomocy członków rodziny, co znacznie minimalizuje koszty robocizny.
Jak w znaczny sposób obniżyć koszty budowy domu?
Inwestycja w dom rodzinny to pakiet kolosalnych wydatków, dlatego nic dziwnego, że wielu z nas budując dom często rozmyśla nad tym co zrobić, aby mieć pełną kontrolę finansową nad wykonywaną inwestycją. Jak już wiadomo sporo pieniędzy można na budowie domu zaoszczędzić, jeśli część prac budowlanych zostanie wykonanych systemem gospodarczym, czyli korzystając z pomocy znajomych, bliskich oraz polecanych fachowców. Niezwykle istotny jest również wybór taniego w budowie projektu. Otóż koszt budowy domu uzależniony jest między innymi od skomplikowania fundamentów, obrysu budynku, powierzchni oraz geometrii dachu. Projekty domów jednorodzinnych należących do kolekcji domów tanich w budowie mają zazwyczaj prostą i zwartą bryłę opartą zwykle na planie prostokąta. Ponadto najczęściej są to domy z dachem dwuspadowym, który buduje się tanio i szybko lub domy z dachem kopertowym, czyli najprostszym dachem wielospadowym. Warto też wybrać projekt domu energooszczędnego, gdyż zainwestowane pieniądze zwrócą nam się w przyszłości. Wybierając projekt domu, warto pamiętać o tym, że obniżenie strat ciepła w tradycyjnym budynku, można osiągnąć poprzez: prostą bryłę, dach dwuspadowy, minimalizację ilości mostków termicznych oraz optymalną ilość okien i drzwi. Montując w przyszłości na dachu dwuspadowym kolektory słoneczne, można w okresie letnim zmniejszyć zużycie energii oraz znacznie wspomóc centralne ogrzewanie. Ponadto, aby nasz dom był energooszczędny, należy go odpowiednio zaizolować, uszczelnić, wstawić dobrej jakości stolarkę okienną, najlepiej trzyszybową oraz zastosować wentylację mechaniczną. Takie rozwiązania pozwolą nam zminimalizować straty ciepła, dzięki czemu przez lata będziemy mogli mieszkać w komfortowym oraz bardzo ciepłym mieszkaniu.
Najnowsze komentarze