Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on cze 30, 2018 in Budowlanka i remonty |

Piaskowanie – doskonała metoda czyszczenia nie tylko elewacji

Obecnie na rynku budowlanym istnieje wiele profesjonalnych firm zajmujących się czyszczeniem różnorodnych, czasem mocno zabrudzonych powierzchni. Wśród wielu z nich można wymienić ściany budynków mieszkalnych. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszy się czyszczenie powierzchni materiałem ściernym.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, coraz więcej firm uzupełnia swoją ofertę dotyczącą czyszczenia powierzchni usługą strumieniowania piaskiem lub innymi ścierniwami. Piaskowanie to technologia polegająca na ścieraniu powierzchni przez luźny materiał, którym bardzo często jest piasek. Jest to wyjątkowo skuteczny sposób usuwania osadu i brudu właściwie z każdej powierzchni. W czasie tego procesu specjalne urządzenia wykorzystują do czyszczenia sprężone powietrze. Dzięki temu materiał ścierający dostaje się na czyszczoną powierzchnię pod bardzo dużym ciśnieniem i jest w stanie oczyszczać wszystkie zabrudzone powierzchnie. Czyszczenie powierzchni materiałem ściernym wymaga zastosowania innowacyjnych maszyn, które skutecznie usuną wszelkie, nawet przestarzałe zabrudzenia. Piaskowanie porównywane jest często do szlifowania, ale w wyniku piaskowania powierzchnia jest znacznie równiejsza oraz idealnie przygotowana do malowania. Ponadto piaskowanie pozwala na skuteczne oczyszczenie nierównych powierzchni pokrytych elementami, w postaci płaskorzeźb lub innymi ozdób, gdyż oczyszczenie to bez problemu usuwa brud z trudno dostępnych miejsc oraz zakamarków. Dzięki tej metodzie mogą być skutecznie czyszczone zarówno małe jak i duże powierzchnie.

Jakie materiały są wykorzystywane do piaskowania?

Do procesu piaskowania można wykorzystywać różnorodne materiały ścierne. Jak sama nazwa wskazuje podstawowym produktem jest piasek kwarcowy, który powinien być drobny. W tym celu jest on zawsze odpowiednio sortowany oraz dzielony na piaski kwarcowe oraz piaski szklarskie. Do innych materiałów służących do czyszczenia strumieniowościernego można zaliczyć także śrut stalowy, sodę, mączki dolomitowe, szkło, suchy lód oraz łupiny orzechów. Śrut stalowy stosuje się najczęściej w przypadku powierzchni, która jest wykonana z bardzo twardego metalu. Z kolei powszechnie stosowane szkło znalazło zastosowanie do oczyszczania metali takich jak: aluminium oraz stal nierdzewna. W wyniku tego zabiegu powstaje na aluminiowych oraz stalowych elementach efekt delikatnej satyny.

Piaskowanie elewacji na mokro oraz na sucho.

Czyszczenie powierzchni materiałem ściernym może być wykonywane zarówno na sucho jak i na mokro. W przypadku czyszczenia na sucho użyty materiał ścierający trafia na brudną powierzchnię dzięki sprężonemu powietrzu. Ściany budynku oczyszczane są za pomocą małych drobinek, które uderzają mocno o siebie. Natomiast w przypadku czyszczenia elewacji na mokro, w trakcie likwidacji uporczywego brudu, woda stosowana jest jako osłona, w celu zapobiegania nadmiernemu pyleniu. Takie czyszczenie jest często nazywane hydropiaskowaniem. Jego ogromną zaletą jest zmniejszanie pylenia, które to jest dość znaczne w czasie wykonywania czyszczenia przy użyciu powietrza. Dzięki tym właściwościom hydropiaskowanie zyskało szerokie grono zwolenników zarówno wśród profesjonalistów, jak i wśród wielu właścicieli budynków, którzy to chcą wykonać czyszczenie powierzchni materiałem ściernym samodzielnie. Niemniej jest to bardzo trudne zadanie do wykonania, gdyż nieudolne przeprowadzenie czyszczenia z udziałem wody może spowodować zawilgocenie ścian. Jeśli w ścianie powstaną mikrouszkodzenia, to wówczas woda może je pogłębić, a w przypadku metalowych powierzchni doprowadzić po pewnym czasie do powstania rdzy. Dlatego też warto zlecić wykonanie tego zadania profesjonalnej firmie z długoletnim doświadczeniem.

Jakie powierzchnie nadają się do piaskowania?

Prze przystąpieniem do prac związanych z czyszczeniem strumieniowościernym warto dobrze przeanalizować z jakiego materiału są wykonane ściany budynku mieszkalnego. Dzięki temu można dostosować do czyszczenia odpowiedni materiał ścierny. Przed rozpoczęciem czyszczenia powierzchni materiałem ściernym elewacja powinna być perfekcyjnie oczyszczona oraz odpowiednio przygotowana do dalszych prac renowacyjnych. Piaskowane mogą być zarówno duże powierzchnie, jak i niewielkie elementy czy przedmioty. Najważniejsze jest to, aby wybrać najodpowiedniejszą technikę. Piaskować można przedmioty i ściany wykonane z różnego rodzaju materiałów. Dzięki piaskowaniu możliwe jest skuteczne czyszczenie: powierzchni metalowych, betonowych i drewnianych, dokonywanie prac renowacyjnych oraz oczyszczanie powierzchni z rdzy, starych powłok malarskich i innych trwałych zabrudzeń. Ponadto dzięki tej innowacyjnej metodzie, którą jest niezwykle skuteczne czyszczenie strumieniowościerne można doskonale oczyścić z zalegającego brudu oraz osadu zbiorniki na paliwo i wodę, silosy na pasze i zboża i cement, różnorodne konstrukcje stalowe oraz można szybko i skutecznie usunąć graffiti.
Czyszczenie strumieniowo-ścierne to idealny sposób na przywrócenie każdej elewacji pięknego i estetycznego wyglądu na wiele długich lat.