Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on gru 3, 2019 in Wnętrze |

Jakie oświetlenie do łazienki?

Jakie oświetlenie do łazienki?

Dbając o wyposażenie naszego domu bardzo często zapominamy o dobraniu odpowiedniego sprzętu do urządzenia naszej łazienki. Niesłusznie, bowiem jest to pomieszczenie, z którego będziemy korzystać każdego dnia. Zastanówmy się przede wszystkim, jakie oświetlenie najlepiej sprawdzi się w naszym mieszkaniu lub domu.

Lampy stojące

Jeżeli powierzchnia naszej łazienki na to pozwala, możemy spróbować umieścić w niej lampy stojące. Oczywiście w tym wypadku należy przede wszystkim zwrócić uwagę na odpowiednią podstawę lampy – przeciętna łazienka wyłożona jest najczęściej płytkami ceramicznymi, które bywają śliskie. Lampa powinna być zatem dosyć ciężka, aby zachować stabilność, a jej podstawa wyposażona w materiał przeciwdziałający ślizganiu się. Oczywiście możemy też samodzielnie zainstalować na podnóżku odpowiednie pasy antypoślizgowe.

Kinkiety

To jeden z najpopularniejszych typów oświetlenia w łazienkach. Nie zajmuje dużo miejsca i potrafi zapewnić jasne, skoncentrowane źródło światła. Wiele kinkietów ma też ruchome szyjki, więc łatwo ustawić oświetlenie w pomieszczeniu tak, aby spełniało swoją rolę jak najlepiej. Kinkiety będą też wygodniejsze w instalacji – nie wymagają podciągnięcia prądu na sufit.

Lampy wiszące

Najlepsze w mikrołazienkach. Zazwyczaj jedna lampa sufitowa wyposażona w żarówkę o odpowiedniej mocy może zapewnić dopływ światła do całego pomieszczenia. Będzie to jednak wybór niewygodny dla osób mieszkających w lokalach o wysokich sufitach, np. w kamienicach – każdorazowa wymiana żarówki będzie wymagała użycia drabiny.

Podświetlane lustro

Hitem ostatnich lat jeśli chodzi o oświetlenie łazienki są podświetlane lustra. Mamy do wyboru różne rodzaje takich luster – poczynając od zwykłych mebli otoczonych ramą z wbudowanymi żarówkami (tu często zastosowanie znajdują gotowe paski z żarówkami ledowymi), na profesjonalnych, wielofunkcyjnych urządzeniach kończąc. Te bardziej zaawansowane technologicznie lustra nie tylko wyświetlą zegar z godziną, czy prognozę pogody, ale umożliwią też sterowanie sposobem świecenia zamontowanych do nich żarówek. Dzięki temu uzyskamy klimatyczną łazienkę na wieczór lub jasno oświetlone pomieszczenie, które ułatwi nam poranne obudzenie się.

Łazienka z oknem – jakie oświetlenie?

Polskie budownictwo, szczególnie w przypadku mieszkań w blokach, oferuje właścicielom jedynie ciemne łazienki bez okien. Większość właścicieli domów lub dużych apartamentów może jednak cieszyć się łazienką z oknem. Warto dobrze przeanalizować układ sprzętu w takim pomieszczeniu. Jeżeli umożliwimy odpowiedni dopływ światła do wszystkich zakamarków łazienki, będziemy musieli mniej pieniędzy wydać na instalację i eksploatację niepotrzebnego oświetlenia.