Skuteczne czyszczenie elewacji budynków
Elewacje budynków oraz wszelkich innych obiektów ulegają często szybkiemu zabrudzeniu, a powstałe zanieczyszczenia czasem jest trudno usunąć. W celu skutecznego pozbycia się zanieczyszczeń, trzeba użyć odpowiednich środków oraz zastosować profesjonalne działania.
Na zanieczyszczenia brudem, pyłem najbardziej są narażone obiekty, które bezpośrednio graniczą z ulicami lub usytuowane są obok fabryk oraz różnorodnych zakładów pracy. Obecnie na rynku budowlanym nie brakuje profesjonalnych firm zajmujących się skutecznym czyszczeniem elewacji różnorodnych budynków. Większość zabrudzeń można wyczyścić stosując wysokieciśnienie z użyciem odpowiednich środków chemicznych, przeznaczonych do danego rodzaju powierzchni. Dzięki temu właściciel budynku nie musi mieć żadnych obaw, że poprzez czyszczenie elewacji budynków nie zostaną uszkodzone jego ściany. Większość prosperujących na rynku firm posiada szeroką wiedzę oraz doświadczenie, dzięki czemu wszystkie zlecenia w tym zakresie są realizowane z należytą starannością oraz skutecznością.
Jakie są przyczyny i jak często warto przeprowadzać mycie elewacji budynku?
Stopień zabrudzenia obiektu zależy przede wszystkim miejsca w którym stoi dom. Częstszego czyszczenia elewacji wymagają budynki, które sąsiadują z ruchliwą ulicą lub zakładem przemysłowym. Otóż wydobywające się spaliny samochodowe czy dym z kominów fabryk sprawia, że budynki znajdujące się tuż obok fabryk są brudne i nieestetyczne. Duże znaczenie ma także faktura tynku. Mniej podatne na brud są gładkie powierzchnie. Oprócz tego bardzo istotna jest również nasiąkliwość tynku. Im jest ona większa, tym istnieje mniej szans na to, że deszcz spłucze powstałe zabrudzenia. Zazwyczaj wnikają one wraz z wodą w głąb ściany, tworząc niezbyt ciekawy efekt. Bardzo często zdarza się również, że elewacja budynku jest zanieczyszczana przez glony oraz różnorodne grzyby pleśniowe. Zwłaszcza, gdy budynek stoi w pobliżu lasu lub w okolicy o zwiększonej wilgotności powietrza, to wówczas mogą pojawić się na mim glony. Wszystkie powyższe czynniki, wpływają w istotny sposób na częstotliwość mycia elewacji.
Jakie tynki najbardziej chłoną brud?
Wśród niezwykle bogatej gamy stosowanych obecnie w budownictwie tynków cienkowarstwowych największą nasiąkliwością cechują się tynki mineralne. Z kolei znacznie mniej nasiąkliwe są tynki silikatowe, akrylowe oraz silikonowe. Ponadto tynki te mają znacznie mniejszą podatność na zabrudzenia. Co więcej zachowują swoją oryginalną barwę oraz estetyczny wygląd przez szereg długich lat. Z kolei najbardziej podatne na zabrudzenia są tynki o fakturze typu kornik. Natomiast ten sam rodzaj tynku, niemniej o strukturze kamyczkowej czy baranka, będzie mniej podatny na brud. Decydując się na położenie tynku warto pamiętać o tym, że tynki mineralne nie są niczym zabezpieczane przed glonami oraz uciążliwymi pleśniami. Inaczej sytuacja przedstawia się, jeśli chodzi o tynki polimerowe: silikonowe, silikatowe, akrylowe oraz siloksanowe, które zawierają w swym składzie odpowiednie biocydy, czyli substancje aktywnie chroniące je przed korozją biologiczną.
Jak wybrać odpowiedni preparat, by skutecznie wyczyścić elewację
Przed wyborem odpowiedniego preparatu do czyszczenia elewacji budynku w pierwszej kolejności należ określić, z jakim typem zabrudzenia mamy do czynienia. Inne bowiem środki należy zastosować, jeśli na ścianie znajdują się glony lub pleśń, a jeszcze inne w przypadku zanieczyszczeń pochodzących z dymów fabryk czy spalin samochodowych. Jeśli mamy wątpliwości z wyborem skutecznego środka warto zaczerpnąć opinii fachowców. Najczęściej uciążliwe zabrudzenia ze ściany likwiduje się, myjąc elewację wodą pod ciśnieniem. Do tego celu używa się profesjonalnej myjki ciśnieniowej. Do wody należy dodać odpowiednie detergenty lub specjalne środki do mycia fasad, które mają zazwyczaj w ofercie firmy sprzedające systemy ociepleń. Przed rozpoczęciem mycia elewacji warto sprawdzić, czy urządzenie myjące ma odpowiednio ustawione ciśnienie oraz czy posiada ono właściwą dyszę. Powierzchnia poddana myciu powinna być w pierwszej kolejności dokładnie przemyta czystą wodą, a następnie pozostawiona do wyschnięcia. Mycie elewacji to typowy zabieg konserwacyjny, który powinien być przeprowadzany regularnie co kilkanaście lat, w zależności od potrzeb.
Czyszczenie elewacji zabrudzonej glonami i pleśniami.
W przypadku gdy na ścianie naszego budynku rozkwitło życie w postaci skupisk grzybów pleśniowych i glonów, konieczne będzie jej odkażanie. Do tego celu służą odpowiednie preparaty zwalczające tego typu organizmy biologiczne. Środki te należy nanosić na ścianę zgodnie z zaleceniami producenta. Przed zakupem preparatu grzybobójczego warto przeczytać na ulotce, jakie są wskazania dotyczące późniejszego malowania elewacji. Regularne czyszczenie elewacji i usuwanie z niej zabrudzeń jest wskazane, gdyż zapobiega ono jej zakażeniu.
Czyszczenie elewacji to idealny sposób na zyskanie pierwotnego wyglądu budynku, który dzięki temu stanie się bardziej estetyczny oraz miły dla naszego oka. Dzięki temu odzyskujemy utraconą przez lata prezencję obiektu oraz podnosimy jego wartość a tym samym gwarantujemy w przypadku jej sprzedaży szerokie zainteresowanie potencjalnych inwestorów.
Najnowsze komentarze