Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on kwi 2, 2019 in Budowlanka i remonty |

Kredyt mieszkaniowy a hipoteczny – jakie są różnice?

Wiele z nas od lat marzy o tym, żeby mieć własne mieszkanie i stara się o to, żeby dostać kredyt na ten cel. Jednak większość ludzi nie wie czym różnią się od siebie kredyt mieszkaniowy i kredyt hipoteczny. Jakie są różnice między tymi dwoma pojęciami i który z nich bardziej opłaca się wziąć?

Kredyt hipoteczny – definicja

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie finansowe, z które musimy przeznaczyć na cele takie jak kupno nieruchomości lub przebudowa czy remont domu. Co więcej, możemy go też dostać na spłatę jakiegoś innego kredytu hipotecznego. W przypadku tego rodzaju pożyczki, nasz dom lub mieszkanie jest traktowane jako zabezpieczenie, a więc w przypadku, kiedy przestaniemy płacić raty zobowiązania, bank będzie mógł przejąć naszą nieruchomość. Zostanie ona sprzedana, a pieniądze, które w ten sposób uzyskamy, zostaną przekazane na spłatę zadłużenia.

Kredyt mieszkaniowy – definicja

Ten rodzaj kredytu również musi zostać przeznaczony wyłącznie na cele mieszkaniowe, takie jak zakup mieszkania, domu czy garażu. Możemy też użyć go do wykupu mieszkania komunalnego. Pożyczka jest zabezpieczona hipoteką, a więc kiedy przestaniemy spłacać zadłużenie, bank przejmie naszą nieruchomość. W momencie, kiedy kupujemy używane mieszkanie, a wpis do księgi wieczystej nie jest możliwy od razu, kredyt musi zostać ubezpieczony do momentu, aż taki spis się pojawi. Oznacza to, że na początku będzie on droższy.

Kredyt hipoteczny a mieszkaniowy – jakie są różnice?

Wydawać by się mogło, że te dwie formy finansowania są bardzo podobne do siebie, ale jest między nimi jedna zasadnicza różnica – ich cel. Kredyt mieszkaniowy możemy przeznaczyć wyłącznie na zakup mieszkania, domu lub garażu, a kredyt hipoteczny ma znacznie więcej opcji, takich jak przebudowa, czy remont. Opcje te będą zależne od banku, z którego usług korzystamy.

Niezależnie od tego na którą opcję się zdecydujemy, decyzję o wzięciu kredytu trzeba bardzo dokładnie przemyśleć. W wyborze pomoże nam kalkulator kredytowy, który umożliwi nam policzenie ile faktycznie będzie nas kosztowało dane zobowiązanie. Wystarczy, że wpiszemy tam dane dostępne w ofercie (takie jak całkowita kwota do spłaty, czas na spłatę i wysokość rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania), a system pokaże nam ile będziemy płacić. Bardzo często kalkulator kredytowy pozwala też na porównanie różnych opcji. Będzie on zapisywał dane, które wprowadzamy, a później porówna różne możliwości i pomoże wybrać najlepszą.