Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lis 6, 2021 in Budowlanka i remonty |

Gdzie sprawdzą się obrzeża meblowe?

Papierowe obrzeża meblowe z dodatkiem kleju umożliwiają uzyskanie łatwych i estetycznie wyglądających wykończeń krawędzi blatów. Są doskonałe również przy oklejaniu płyt meblowych. Spory wachlarz wyboru różnorodnych obrzeży, różniących się między sobą między innymi kolorami, umożliwia uzyskanie wyjątkowych mebli dopasowanych do naszych preferencji, oczekiwań i potrzeb.

Obrzeża meblowe przydają się przede wszystkim wówczas, gdy nasze obecne meble straciły nieco na swojej estetyce. Są lekko zużyte lub nie wpasowują się już w trendy wnętrzarskie. Zamiast wyrzucać je, warto odnowić ich wygląd i przywrócić im pierwotną świetność lub całkiem zmienić ich design.

Obrzeża meblowe sprawdzają się zwłaszcza wtedy, gdy na przykład okleina w meblach odkleiła się od płyty (na skutek uszkodzeń mechanicznych lub nadmiernej wilgoci). Aby wilgoć nie wnikała w głębsze warstwy płyty powodując jej gnicie lub wykruszenie, warto zabezpieczyć ją obrzeżem meblowym.

Obrzeża meblowe przydają się także podczas remontu pomieszczenia. Nie chcemy wymieniać szafek, a przyda im się pewne odświeżenie. Wystarczy wówczas kupić pasujące obrzeża meblowe, pasujące do nowego wystroju i nimi wykończyć płytę meblową.

W czasie oklejania mebli najistotniejszą kwestią jest odpowiednie wygładzenie powierzchni obrzeży. Jest to ważne, ponieważ jeśli obrzeża meblowe nie będą przylegać całą powierzchnią do płyty meblowej, dostanie się pod nie powietrze lub kropelki wody, co spowoduje odklejenie się obrzeży. Poza tym fałdowanie na okleinie nie jest estetyczne i może mocno wpłynąć na ogólny odbiór wizualny wnętrza.

Szukając odpowiednich obrzeży meblowych trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim ważny jest rodzaj laminatu użytego na powierzchni mebla. Powinien być gruby, gdyż nie jest wtedy tak podatny na jakiekolwiek uszkodzenia mechaniczne, rysy czy działanie wysokich temperatur.

Przy alergiku warto także zwrócić uwagę na użyte w obrzeżach meblowych materiały. Najlepiej sprawdzi się lateks – nie wydziela zapachu i nie jest toksyczny. Ważny jest również wzór, jaki obrzeża meblowe mają. Dobrze jest trzymać się zasady, że na wąskiej powierzchni lepiej prezentują się drobne wzory, za to na szerszej części płyty meblowej – większe motywy.

Kategoria: projekty wnętrz