System ociepleniowy
Nie wszystkie budynki skonstruowane i zbudowane są w taki sposób, aby panująca wewnątrz temperatura była zadowalająca dla przebywających tam stale lub czasowo osób. W związku z tym czasami niezbędne jest ocieplenie budynku za pomocą izolacji cieplnej. Zacznijmy od początku, czyli od wyjaśnienia, czym tak w ogóle jest izolacja i jakie może mieć ona zastosowanie.
Czym jest izolacja?
Pod pojęciem izolacji rozumie się sposób zabezpieczenia dwóch sąsiadujących ze sobą elementów, układów itd., które ma na celi utrudnienie bądź całkowite uniemożliwienie ich wzajemnego oddziaływania. Wyróżnia się wiele typów izolacji. Do najpopularniejszych należą izolacje: elektryczne (które zapobiegają przepływowi ładunków elektrycznych), wodochronne (chroniące przed szkodliwym działaniem wody, wilgoci i pary wodnej), wiatrochronne (zapobiegające powstawaniu przewiewów itp.), akustyczne (które tłumią niepożądane dźwięki oraz znacznie obniżają częstotliwość pozostałych), przeciwdrganiowe, chemoodporne (zapobiegające konkretny element przed szkodliwym działaniem różnego rodzaju środowisk agresywnych – gazowych, ciekłych i stałych) oraz izolacje termiczne, do których opisu zaraz przejdziemy.
Izolacja cieplna, czyli system ociepleniowy
Pod pojęciem systemu ociepleniowego znajdują się wszystkie materiały budowlane, które są niezbędne do wykonania cieplnej izolacji budynku wraz z towarzyszącą jej powłoką tynkarską, za którą mogą posłużyć tynki strukturalne.Ocieplenie tego typu polega na zamocowaniu termoizolacyjnego materiału, zwykle w postaci płyt do ścian ogrzewanego budynku. Płyty wykorzystywane w tym celu mogą być wykonane styropianu, wełny mineralnej oraz polistyrenu ekstrudowanego. Są one mocowane przy użyciu zaprawy klejowej, i jeśli zachodzi taka potrzeba dodatkowo mocuje się je mechanicznie kołami. Warstwa izolacyjna musi być następnie pokryta warstwą zaprawy zbrojonej siatą, wykonanej przykładowo z włókna szklanego. Warstwa ta ma na celu przeniesienie powstającego w ustroju naprężenia, które mogłoby powodować ryzowanie się warstwy wykończeniowej, czyli powłoki tynkarskiej. Takie naprężenia mogą występować w wyniku zmiennych temperatur, natężenia wiatru oraz innych czynników atmosferycznych, a także z powodu drgań konstrukcji konkretnego budynku. Na warstwy izolacyjną i zaprawy zbrojonej siata nakłada się zwykle podkład tynkarski, potem zaś sam tynk cienkowarstwowy. Chroni on układ ociepleniowy, a co za tym idzie również zewnętrzne ściany budynku i jego wnętrze przed działaniem różnego rodzaju czynników atmosferycznych – obfitych opadów deszczu i śniegu, promieniowania ultrafioletowego itp. Izolacja cieplna budynku ma zarówno swoje zalety, jak i niestety wady. Do tych pierwszych zalicza się na pewno możliwość docieplania budynków, które już istnieją, szczególnie popularnych „bloków z wielkiej płyty”, a także sporą łatwość w uzyskaniu dobrych parametrów cieplnych w technologii muru dwuwarstwowego lub wielowarstwowego. Tutaj niestety należy przejść do wad tego rozwiązania.
Elewacja staje się bardziej podatna na uszkodzenia mechaniczne, znacznie wzrasta tez jej cena. Pomimo wad przewyższająca liczba korzyści sprawiła, że w Xxi wieku docieplanie bloków przy pomocy tej metody odbywa się na skalę masową. Rozpowszechniła się także technologia dwuwarstwowych murów w jednorodzinnym budownictwie. Do wykonania cienkowarstwowych tynków wykorzystywanych do wykończenia izolacji użyć można różnych materiałów. Dostępne na rynku i cieszące się powodzeniem klientów są między innymi tynki mineralne, silikonowe, akrylowe, silikatowe oraz takie składające się z mieszanek tych materiałów, np. tynki akrylowo-silikonowe. Niektóre rodzaje tynków są bardzo chłonne, przez co wymagają malowania. Wszystkie dostępne rodzaje mają swoje wady i zalety. Te wykonane z materiałów mineralnych są naturalne i tanie, od zamakają od wilgoci i są mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne, a także porastanie przez mchy i porosty. Tynki wykonane z materiałów akrylowych są zarówno trwałe, jak i łatwe w barwieniu, ale ich sporą wadą jest słaba paroprzepuszczalność oraz niska odporność na porastanie przez mchy i algi. Tynki silikonowe są droższe, ale bardziej odporne na algi i mchy. Są mniej elastyczne od tynków akrylowych, za to trwałe i dobrze oddychające. Wybór należy do indywidualnych upodobań.
Ciepło jest ważne. Mimo ocieplającego się klimatu, który wpłynął między innymi na to, że nie występują już w Polsce tak mroźne i długie zimy jak kilkanaście lat temu, ciągle jednak mróz potrafi dać nam w kość. Poza tym przy technologii pozwalającej na zwiększenie komfortu cieplnego, a tym samym życia i pracy ludzi, niemądrze byłoby z niej nie skorzystać. Przed podjęciem decyzji o użyciu w celu ocieplenia budynku izolacji cieplnej należy rozważyć kilka czynników. Pomogą one dobrać odpowiednie rozwiązania, np. rodzaj użytego tynku. Ocieplanie powinno być wykonane przez profesjonalistów, dzięki czemu zyskamy pewność, że zostało wykonane w prawidłowy sposób i będzie dobrze pełnić swoją podstawową funkcję.
Najnowsze komentarze