Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on cze 21, 2018 in Budowlanka i remonty |

Czyszczenie różnorodnych powierzchni z wykorzystaniem metody sodowania.

W obecnych czasach, wiele innowacyjnych firm zapewnia szybkie oraz skuteczne czyszczenie różnorodnych powierzchni, często bardzo mocno zabrudzonych. Niezwykle innowacyjną metodą na rynku jest czyszczenie przy użyciu sody zwane powszechnie sodowaniem.

Technologię SodaBlast Systems wynaleziono w Stanach Zjednoczonych, w czasie czyszczenia powszechnie znanej Statuy Wolności. Podczas wykonywania tych prac długo zastanawiano się w jaki sposób wyczyścić elementy ze stali oraz miedzi, aby nie uszkodzić ich powierzchni. W tym celu zastosowano rozpędzone granulki sody przy wykorzystaniu zbiornika z wężem ciśnieniowym. Granulki szybko eksplodowały uderzając o powierzchnię wytwarzając wysokie rozproszenie energii, która skutecznie oczyściła materiał, a zarazem nie pozostawiła na nim rys oraz zadrapań. W ciągu kilku lat ta bezinwazyjna metoda czyszczenia, jaką jest sodowanie znalazła powszechne zastosowanie przy czyszczeniu różnorodnych powierzchni.

Jakie powierzchnie można skutecznie wyczyścić używając metodę sodowania?

Ta innowacyjny sposób jakim jest czyszczenie metodą sodowania znalazł wszechstronne zastosowanie w wielu branżach. Wiele firm zajmujących się świadczeniem profesjonalnych usług w tym zakresie zajmuje się czyszczeniem elewacji budynków wykonanych z cegły, drewna czy tynku. Dzięki użyciu sody można trwale usuwając nawet wieloletnie zabrudzenia, w postaci farby, pozostałości tynku, impregnatów czy osmolenia po pożarach. Sodowanie doskonale usuwa także graffiti, pasy na drogach, zabrudzenia na kostce brukowej czy chodnikach. Technika SodaBlast Systems jest bezinwazyjna, dlatego zaleca się ją do renowacji elewacji budynków zabytkowych takich jak: zamki, pałace, kościoły, katedry i wiele innych. Ponadto tym sposobem można skutecznie czyścić pomniki, nagrobki, a nawet meble drewniane. Dzięki temu zabiegowi meble drewniane odzyskują naturalny kolor oraz czysty i estetyczny wygląd, a wszystkie farby oraz impregnaty pozostają skutecznie usunięte. Kolejnym miejscem, gdzie wykorzystywane jest czyszczenie metodą sodowania jest przemysł, gdzie trzeba niejednokrotnie uporać się z mocnymi zabrudzeniami, które zostały spowodowane przez różnorodne substancje. Soda jest w pełni bezpieczna dla człowieka, dlatego też technikę tę bez obaw o zdrowie można wykorzystać do czyszczenia hal produkcyjnych oraz usuwania zabrudzeń z maszyn przeznaczonych do produkcji i pakowania żywności, taśm transportowych, silosów oraz magazynów. Dzięki innowacyjnym maszynom SodaBlaster można skutecznie oczyszczać również felgi, karoserie oraz wiele innych części samochodowych bez ryzyka uszkodzenia delikatnych elementów.

Na czym polega metoda sodowania?

Ta niezwykle innowacyjna technologia umożliwia nie tylko bezpieczne usuwanie różnego rodzaju zanieczyszczeń, ale także uzyskanie odpowiedniej chropowatości pod malowanie. Maszyny SodaBlaster pozwalają na wykorzystanie środków o różnorodnej granulacji, do których zalicza się nie tylko soda oczyszczona, ale także piasek, szkło granulowane i inne materiały, które pozwalają na osiągnięcie zamierzonych efektów. Czyszczenie za pomocą sodowania jest o wiele bardziej efektywne, niż w przypadku tradycyjnych piaskarek, ponieważ pozwala ono na zużycie mniejszej ilości czyściwa, a rozpuszczalna soda jest w pełni bezpieczna nie tylko dla czyszczonych powierzchni, ale również dla zdrowia człowieka. Niezwykła skuteczność w usuwaniu brudu oraz brak ryzyka wyrządzenia defektów oczyszczanych powierzchni sprawia, że metoda ta staje się w ostatnim czasie coraz bardziej popularna. Dzięki bardzo wysokiej szybkości wyrzucanego strumienia czyściwa, które potrafi osiągnąć, aż 965 km/h i czyszczenie różnorodnych powierzchni jest niezwykle skuteczne. Duża prędkość sprawia, że cząsteczki wyrzucanego środka czyszczącego rozbijają się o zabrudzoną powierzchnię, doskonale usuwając zabrudzenia oraz pozostawiając nawierzchnię w bezkolizyjnym stanie. Ponadtoczyszczenie metodą sodowania jest bardzo oszczędne. Dzięki dużej prędkości czyściwa, usuwanie uporczywego brudu trwa znacznie krócej, niż w przypadku oczyszczania metodami tradycyjnymi, co przekłada się na mniejszą ilość zużytego materiału czyszczącego.

Trzy tryby sodowania stosowane na różnych powierzchniach.

Czyszczenie metodą sodowania daje możliwość szorowania powierzchni w trzech trybach, które można dostosować w zależności od intensywności zabrudzenia oraz rodzaju czyszczonej powierzchni. Jako pierwszy można wymienić tryb standardowy, który daje możliwość pracy na sucho. W tym trybie środek czyszczący z ogromną szybkością wylatuje z dyszy i na sucho czyści wybraną powierzchnię. Drugim sposobem jest zastosowanie trybu hydrodynamicznego, który jest metodą bezpyłową, z wykorzystaniem wody. Zastosowanie tej metody gwarantuje eliminację szkodliwego pylenia, nawet do ponad dziewięćdziesięciu procent. Abyy zastosować tryb hydrodynamiczny należy podłączyć wąż strumieniowy z jednej strony do źródła wody, a z drugiej strony do dyszy. Dzięki temu czyściwo jest skutecznie uwalniane wraz z otoczką wodną. Trzecim powszechnie stosowanym trybem jest tak zwany „mix wodny”. W celu skorzystania z tego trybu, należy do zbiornika maszyny wsypać czyściwo, a następnie nalać wodę, w proporcjach jeden do jednego. Korzystając z tego trybu nie ma konieczności podłączenia węża strumieniowego do źródła wody. Ta innowacyjna metoda pozwala na całkowite wyeliminowanie szkodliwego pylenia.
SodaBlast System, to innowacyjny sposób na szybkie i skuteczne czyszczenie różnorodnych elementów bez pozostawiania na nich jakichkolwiek uszkodzeń. Jest to całkowicie nieinwazyjna metoda czyszczenia, która pozostawia powierzchnię gładką, bez odkształceń i zarysowań.