Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lip 30, 2017 in Inne |

Pies w mieszkaniu – o czym trzeba pamiętać?

Posiadanie zwierząt domowych niesie ze sobą mnóstwo radości. Psy czy koty to wspaniali towarzysze życia codziennego. Jeśli opiekujemy się nimi w odpowiedni sposób, zawsze zapewniają nam w podzięce mnóstwo szczerej miłości i oddania. Trzeba jednak pamiętać, że własne zwierzę to nie tylko radość – to również ogromna odpowiedzialność i wiele obowiązków. Decydując się na przyjęcie jakiegokolwiek zwierzaka pod swój dach musimy przede wszystkim mieć pewność, że jesteśmy w stanie zapewnić mu odpowiednie warunki.
Poszczególne zwierzęta mają różne wymagania. O ile kot bez problemu może żyć nawet w niewielkim mieszkaniu, o tyle większe rasy psów mogą nie czuć się komfortowo w takich warunkach.

Czy można kupić psa do mieszkania?

Jeśli komuś marzy się duży pies, ale jednocześnie dysponuje jedynie niewielkim mieszkaniem, musi mocno zastanowić się, czy jest to faktycznie dobry pomysł. Trzeba pamiętać, że zwierzęta te potrzebują przede wszystkim dużo ruchu. Jeśli nie jesteśmy w stanie im tego zapewnić, może to bardzo negatywnie odbić się na ich zdrowiu psychicznym. Duże psy, które zostają na długi czas zamknięte na małej powierzchni mogą wykazywać się różnymi niepożądanymi zachowaniami. Często rozpiera je energia, czego efektem jest niszczenie przez nich różnych sprzętów domowych.

Jak dbać o psa w mieszkaniu?

Nawet dla stosunkowo małego psa niewielkie mieszkanie nie może być miejscem, w którym spędza cały swój czas. Jeśli rzeczywiście zależy nam na takim zwierzaku, musimy być gotowi na konieczność zapewnienia mu sporych dawek ruchu. Poszczególne rasy psów mogą potrzebować codziennie nawet kilkugodzinnych spacerów. Oczywiście, może to być odpowiednie dla stylu życia niektórych ludzi. Jeśli jednak z góry wiemy, że nie będziemy mogli zapewnić psu takiej możliwości, nie powinniśmy się na to decydować.

Rasy psa do mieszkania

Istnieją oczywiście rasy psów, dla których nawet niewielkie mieszkanie może być odpowiednim miejscem. Mowa tu przede wszystkim o małych psach do towarzystwa. Rasy takie jak Chihuahua nie potrzebują tak intensywnej aktywności fizycznej i mają znacznie mniejsze wymagania. Nawet niewielkim psom trzeba jednak zapewniać codzienne spacery. Jest to ważne dla ich zdrowia fizycznego oraz psychicznego.
Podsumowując, pies w mieszkaniu nie musi być aż tak złym pomysłem. Jest to jednak wielkie wyzwanie dla właściciela, szczególnie jeśli mówimy o większych rasach. Trzeba bardzo dokładnie przemyśleć tę decyzję i mieć stuprocentową pewność, że poradzimy sobie z taką odpowiedzialnością.